Článek
Před cestou
Klasická víza byla počátkem letošního roku oficiálně nahrazena systémem ETA, který funguje jako předběžné schválení vstupu do země. Musíte jej mít vyřízené ještě před vstupem do letadla, jinak vás ani nenechají nastoupit. Ale na to vás cestovky dostatečně upozorní. Pokud plánujete safari, tak si jistě sbalte nějaké to oblečení zemitých přírodních barev a dostatek repelentu. Nezapomeňte ani na redukci do zásuvky.
Po příletu
Pokud jste mobilní závisláci a víte, že se nebudete chtít omezovat, na sociální sítě budete nahrávat videa všech zvířat, která jste zahlédli a budete chtít mít klid, kupte si místní SIM kartu. Ano, můžete využít nějakou z oblíbených celosvětových eSIM aplikací, ale dejte na naši radu. Pokud máte větší spotřebu dat, pořiďte si místní SIM kartu od operátora Safaricom. Když zrovna nebude otevřená budka na letišti, nevěšte hlavu. Jejich pobočky, i kdyby jen v podobě zaprášeného stánku, najdete skoro všude. 20 GB dat vyjde zhruba na 360 Kč, 7 GB bude stát polovic.
Co se týče peněz, vězte, že se nemusíte příliš stresovat. Bankomaty jsou relativně četné, a pokud si s sebou vezete americké dolary, novější bankovky vám na mnoha místech přijmou i místo keňských šilinků, jen si pohlídejte, aby vás moc neobrali na směnném kurzu. Hodí se spíše při placení něčeho dražšího - výletů nebo cennějších upomínkových předmětů. Na dvacetidolarovku se můžou na tržišti dívat poměrně vyděšeně, zejména pak při placení jednoho trsu banánů.
Větší výběr i levněji. Češi začali kupovat dovolené na příští rok
Pláže a koupání
Velká většina zájezdů českých cestovních kanceláří směřuje do pobřežního městečka Ukunda jižně od Mombasy a do Watamu, které se naopak nachází severně od Mombasy.
Zatímco Ukunda je oblíbená díky známé pláži Diani, Watamu je ještě menší a klidnější. Trochu výhodu má nad Ukundou pak co do výletů. Ukunda totiž zatím stále nemá most do Mombasy, a vy tak musíte jezdit vždy přes přívoz, což je zejména ve špičce očišťující zážitek. Ač je tak třeba Watamu od Mombasy výrazně vzdálenější než Ukunda, cestovní čas může být stejný.
V okolí Watamu je pak hned několik míst, která stojí za výlet. Za zmínku stojí třeba propadlina Marafa, zvaná Ďáblova kuchyň. Nedaleko je pak město Malindi, z jehož bezprostředního okolí pochází nejlepší keňské kešu ořechy vůbec.
Ať už se však po výletech zanoříte do moře ve Watamu či Ukundě, buďte připraveni na všudypřítomné prodejce všech možných cetek a vezměte si s sebou raději boty do vody. Zejména při větším odlivu, který je v této oblasti celkem běžný, za ně jistě budete rádi.
Gastronomie
Keňa je velká země, a tak se budou pokrmy dramaticky lišit například v okolí hlavního města Nairobi a na pobřeží okolo Mombasy, kde se bude většina českých turistů pohybovat.
Navzdory tomu, že okolo 85 procent keňské populace se hlásí ke křesťanství, většina lidí v Mombase a okolních oblastech se řadí k 11 procentům populace vyznávajících islám. A vlivy arabské kuchyně jsou tu patrné podobně jako vlivy indické. Pouliční jídlo je tak často trochu nadneseně fusion.
Pouliční stánky s jídlem jsou oblíbené. Typický výjev? V prvním stánku muž prodává pouze grilované kukuřičné klasy, které však potírá směsí citronové šťávy, soli a chilli papriček. Dokonalá chuťová exploze. Vedle něj pak prodejce smaží zeleninové samosa taštičky, abyste si ve třetím stánku následně mohli koupit ještě tzv. mishkaky, což je v Keni název pro kebab.
Grilované kuře či rybu s tamarindovou omáčkou si pak můžete objednat skoro na každém druhém rohu. Sečteno podtrženo - odvážným tu štěstí přeje.
Safari a autentické zážitky
Je to však určitě safari, které je pro většinu turistů hlavní motivací vyrazit do Keni. Z pobřežních oblastí kolem Mombasy je to totiž jen pár hodin autem do národních parků Tsavo East a Tsavo West.
Pokud jste nikdy nebyli na safari, jedná se o skvělé místo pro nabrání prvních zkušeností, než začnete své štěstí zkoušet třeba v Namibii nebo úchvatné Botswaně. Nezapomeňte na repelent a oblékněte se ideálně do zemitých odstínů. Výrazně barevné oblečení ponechte v hotelu.
Když už budete na safari trochu dále od pobřežních oblastí, zkuste tuto příležitost využít k návštěvě nějaké z masajských vesnic. Dnes už jde většinou spíše o turistickou atrakci, ale i tak je zajímavé spatřit alespoň část z tradic, které se z dnešního světa postupně vytrácejí. A pokud vás baví focení portrétů, budete mít jedinečnou příležitost.
Co si přivézt
Jedním z nejlepších míst k nákupu suvenýrů ke konzumaci jsou místní trhy v Mombase. Ty jsou výrazně lépe zásobované než ty na malých městech a vše bývá čerstvější. Ať už si chcete přivézt exotické ovoce, nějaké to orientální koření, anebo cokoli jiného, určitě zde platí pravidlo, že kdo nesmlouvá, okrádá svou rodinu.
Osobní doporučení: V obchodech zkuste objevit pikantní mangový kečup. Pokud zatoužíte po kešu oříšcích a budete bydlet ve Watamu, kupte si je raději přímo v Malindi. Něco takového jste ještě nikdy neochutnali. Čestné novinářské.
Přivézt si však můžete samozřejmě i širokou škálu klasických turistických pastiček. Osobně bych asi doporučil možná jen hezká ručně vyřezávána dřevěná zvířátka. To nejdůležitější si totiž stejně odvezete ve své hlavě. Nezapomenutelné zážitky.