Článek
Cestovatelský podcast Slepá mapa připravují Novinky druhým rokem, za tu dobu si ho oblíbily tisíce posluchačů. Jen v letošním roce se prostřednictvím rozhovorů představilo přes 30 Čechů se svými zajímavými životními příběhy nebo výpravami do různých koutů planety.
Sledujte podcast Slepá mapa také na Instagramu, ať vám neutečou další zajímavé informace o chystaných dílech, kvízy či bonusový obsah.
Leden přinesl celkem tři rozhovory, úvodní byl s Kristýnou Tronečkovou a Matoušem Hurtíkem, kteří ve světě mapují, jak různé národy vnímají štěstí. Velký ohlas vyvolalo povídání s politologem a historikem Martinem Nekolou, jenž navštívil všech 50 států USA, což mu přineslo unikátní vhled do americké společnosti a kultury. Libuše Navrátilová se pak podělila o zážitky z desetiletého pobytu v Mexiku, kam se před dvěma dekádami odstěhovala kvůli lásce.
Začátkem února mohli fanoušci Slepé mapy vyrazit na živé natáčení podcastu do Radlické kulturní sportovny v Praze. Z této akce vznikly dva rozhovory, které Novinky zveřejnily na jaře a mohl si je tak poslechnout kdokoliv. Únor jinak patřil Tereze Košnařové, jež popisovala, jak se vypravila coby dobrovolnice do Nepálu a později také cestovala sama po Indii. Stopař Slávek Král hovořil o své výpravě kolem světa, kterou podnikal s fenkou border kolie Corey a která se naneštěstí značně zkomplikovala.
Češka se provdala na muslimskou Jávu. První problémy na sebe nenechaly dlouho čekat
V březnu se posluchači a diváci mohli přenést do opulentní Dubaje. O futuristické metropoli ve Spojených arabských emirátech hovořila Magda Hornová, která tam s manželem 13 let žila. Ve druhém březnovém interview vyprávěla mladá sólo cestovatelka Miloslava Macková o svých zážitcích nejen z Indie.
Apríl i stopem bez peněz
Na prvního dubna přichystaly Novinky speciální aprílové vydání podcastu, ve kterém rodilý Brňan žijící v Praze Jakub Štěpánek a rodilá Pražanka žijící v Brně Zdenka Benešová řešili rivalitu mezi dvěma největšími českými městy. Společně s Janem Novotným se mohli diváci vypravit na cyklistickou výpravu na střechu světa, režisérka a dokumentaristka Markéta Nešlehová přiblížila svůj vztah ke Kambodži a nová hvězda sociálních sítí Vojtěch Pechar zavzpomínal na svou stopařskou výpravu po USA, kterou zvládl podniknout v podstatě bez peněz.
Prohlédněte si v galerii letošní hosty podcastu Slepá mapa: |
---|
Květen přinesl rozhovor s cestovatelem Janem Rendlem, který vyrazil pěšky napříč Venezuelou, zemí s pověstí jedné z nejnebezpečnějších na světě. Albína Mrázová, která už skoro 10 let žije v Dánsku, vyprávěla o severu a tamních specifikách.
V červnu motorkář Jan Navrátil zavzpomínal na svou výpravu, během níž dojel z Argentiny až do Kanady a skončil na jednu noc i v mexickém vězení. Ivona Bruda, která se provdala do Rumunska, přiblížila, jaká tato evropská země ve skutečnosti je a proč ji turisté ještě tak úplně neobjevili.
V červenci vzal slovenský dobrodruh Michal Hertlík posluchače na výpravu do Latinské Ameriky, kterou si zamiloval už jako malý kluk. Novinářka Šárka Hellerová pak ve speciální letní epizodě vyprávěla, jak to vypadá na největším hudebním festivalu světa Glastonbury, a proč jde o svébytnou turistickou destinaci. Manželé Jindra Dubská Caháková a Daniel Dubský přiblížili, jaké je partnerské soužití na cestách v obytné dodávce. Mladý fotograf Pavel Sedláček zavzpomínal na méně tradiční destinace, které navštívil, třeba na Papuu Novou Guineu.
Anketa
Závěr prázdnin pak patřil Řecku, jehož mentalitu i zvyklosti přiblížil poloviční Řek Alex Šindler. Cestovatel Tomáš Vaňourek popisoval nedávno ukončenou expedici v Africe, do které se vypravil ve stopách českých legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.
Úsměvy na všechny způsoby
Září přineslo dva rozhovory – o životě na ostrově úsměvů Srí Lance si Novinky povídaly s Kateřinou Petrouškovou, do postbrexitové Velké Británie pak posluchači a diváci zavítali s Liborem Smolíkem.
Říjen přinesl tři rozmanité rozhovory. Cestovatel Tomáš Vejmola nejprve přiblížil svou velkolepou cestu po Africe, do které vyrazil s ikonickou tříkolkou tuk-tuk. Oldřiška Hradcová zprostředkovala zážitky z Balkánu a ze svého dosavadního života v Bulharsku. Cestovatel a spisovatel Arny Šrámek připomněl, jak se cestovalo hned po sametové revoluci a jak se cestování za tři dekády, co krásy planety objevuje, změnilo.
Podívejte se v galerii na fotografie ze živého natáčení podcastu: |
---|
Kdo jsou digitální nomádi a co je charakterizuje, přiblížila Kika Šrédlová, která se už čtyři roky přesouvá z místa na místo, aby navštívila co nejvíc zákoutí naší planety. Libor Nouzovský posluchače potřetí v roce zavedl do USA, kde od roku 1989 žije se svou americkou manželkou Nancy. Konkrétně pak přiblížil život v konzervativním Texasu.
O životě v zemi úsměvů, tedy v Thajsku, vyprávěl Martin Doležal, který tam odešel před patnácti lety. Rozhovor, který letos rezonoval mezi čtenáři Novinek nejvíc, vyšel až jako poslední a přiblížil příběh českého páru, který si zamiloval Mallorku, až se na ni nakonec přestěhoval. Nevyšlo to však podle plánu. Kateřina Ipriová otevřela vzpomínky, které jsou pro ni i po třech letech od návratu zpátky do Česka bolestivé.
Do další sezony
Podcast Slepá mapa bude pokračovat i v roce 2025 a opět přinese řadu zajímavých hostů a témat. Lednové díly se budou věnovat tomu, jak cestovat chytře a levně. Posluchači se mohou těšit také na rozhovor s prvním Čechem, který prošel tři nejznámější dálkové trasy v USA. Přiblížíme také fenomén programu Erasmus, jenž mladým lidem umožňuje na chvilku žít a studovat či pracovat v zahraničí.
Baví vás cestovatelské příběhy a rozhovory? Máte k nim nějaké připomínky, výtky či pochvaly? Dejte nám vědět na adresu michael.svarc@novinky.cz a do předmětu uveďte „Slepá mapa“.
Podcast Slepá mapa pravidelně přináší rozhovory o blízkých i vzdálených koutech naší planety, exotických kulturách, lokálních pamětihodnostech a jedinečných cestovatelských zážitcích. Pusťte si Slepou mapu třeba na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.
Poslechněte si i naše další podcasty: