Článek
Surovinou pro jejich výrobu byl kaolin dobývaný právě v dole Orty. Důl je dlouhý asi šest kilometrů a tvoří ho řada chodeb. Po technologické stránce jde o jeden z nejzajímavějších dochovaných historických důlních komplexů v Česku.
A právě proto ho chce Jihočeský kraj zpřístupnit veřejnosti. Přírodní památka by měla sloužit jako turistický a vzdělávací areál. Kraj s obcemi, v jejichž katastru se kaolinový důl nachází, se Správou jeskyní České republiky a Regionální rozvojovou agenturou jižní Čechy podepíše v dohledné době memorandum.
„Nositelem a investorem projektu bude Jihočeský kraj. Obce bezplatně zapůjčí pozemky nutné k realizaci projektu a budou spolupracovat v oblasti napojení přístupových cest a sítí. Správa jeskyní bude mít na starosti odbornou pomoc při přípravě projektu,“ informoval David Hocke, mluvčí Jihočeského kraje.
Napojení na cyklostezky
Kraj má v plánu postavit budovu se zázemím pro návštěvníky i parkoviště. Důlní dílo Orty chce zpřístupnit i vozíčkářům. Podzemní chodby budou osvětleny a součástí celého projektu bude i přírodní revitalizace blízké pískovny a napojení celého komplexu na turistické stezky a cyklostezky.
V opraveném českolipském muzeu bude grizzly i uranová štola
„Jsme teprve na začátku a přesnou cenu zatím nelze stanovit, ale budeme se pohybovat v řádu desítek milionů korun. A stejné je to i s časovým rámcem. Čeká nás hodně práce, ale záchrana tohoto unikátního důlního díla za to stojí. Jihočeský kraj není jen Hluboká a Krumlov. Existuje tu hodně památek, které si zaslouží pozornost, a v případě Ortů i záchranu,“ řekl náměstek jihočeského hejtmana František Talíř (KDU-ČSL) s tím, že kraj bude hledat možnosti financování jak z národních, tak z evropských dotací.