Článek
Na slavnostním vyhlášení zastupovali město představitelé pořadatelů Vánoc – TIC Brno a Městské části Brno-střed, která je tradičně organizátorem adventních trhů na Zelném trhu a Moravském náměstí.
„K našemu městu vánoční trhy již historicky neodmyslitelně patří. Právě Brno bylo před sto lety prvním městem v Česku, kde stál na náměstí vánoční strom. Mimo to je pro nás tato cena také potvrzením, že naše tradice jsou srozumitelné nejen pro nás, ale i pro naše přátele po celé Evropě,“ připomněl při vyhlášení starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS), který zároveň v Madridu poděkoval všem, kteří se na organizaci vánočního programu podíleli.
„Vánoční Brno podle mezinárodní poroty uspělo z několika důvodů. Porotci vyzdvihli například respekt ke kulturnímu dědictví, kreativní pojetí i vysokou úroveň předloženého projektu,“ uvedl k ocenění mluvčí radnice Michal Šťastný.
Uspěl projekt Daruj kelímek
„Jsem rád, že se nám podařilo moderní pojetí adventních trhů propojit s tradičními hodnotami. Na Zelném trhu polovinu prodejců tvořili řemeslníci a nositelé lidových tradic. Velký prostor jsme věnovali rodičům s dětmi. Dále jsme na náměstích poskytovali zdarma stánky pro šedesát charitativních organizací. Otevřeni jsme i novým nápadům, jakým byl například dobročinný projekt Daruj kelímek. Tyto aktivity dodaly trhům kouzlo pospolitosti a solidarity,“ dodal starosta Mencl, jenž převzal cenu z rukou předsedkyně European Capital of Christmas a polské europoslankyně Danuty Hübnerové.
Kromě Brna obdržel titul Evropské město Vánoc pro města pod 100 tisíc obyvatel irský Waterford.
Ocenění Evropské hlavní město Vánoc (European Capital of Christmas) a Evropské město Vánoc (European City of Christmas) vzniklo v roce 2017 a získalo záštitu Evropského parlamentu. Od té doby získala ocenění města jako Lutych (Belgie), Janov (Itálie), San Sebastián (Španělsko), Valkenburg (Nizozemsko) nebo Kyjev (Ukrajina).