Článek
Počet zemí, který oba nadšenci do horkovzdušných balonů proletěli, se drobně liší. Zatímco africká Guyana byla pro Allie jubilejním stým státem, pro Phila už 124. „Mám digitální záznam každé země, ve které jsem byla. Phil ne, protože začal s létáním už před 40 lety, kdy si lidé ještě nic nefotili. Ale zase si vše zaznamenával do deníku,“ uvedla Allie Dunningtonová. Podle ní na světě neexistuje nikdo, kdo by s horkovzdušným balonem dosáhl takového počtu proletěných zemí.
Let v její sté zemi byl prý velkou výzvou, protože většinu času pršelo. „Našli jsme malou rovnou plochu, odkud jsme byli schopni vystoupat,“ doplňuje Allie, která koníčku propadla ve chvíli, kdy v roce 2002 potkala svého současného manžela.
Zimní Alpy stojí za to
Výčet destinací, v nichž pár uskutečnil let, je velmi bohatý a je prý těžké vybrat nejkrásnější místo. „Často se nás ptají, kde jsme si to oblíbili. Viděli jsme tolik nádherných krajin. Třeba přelet nad zimními Alpami je úžasný, ale stejně tak nad barmskou džunglí,“ tvrdí Allie s tím, že zážitek je vždy ve výsledku o lidech. „V Barmě jsme přistáli v malé vesnici, kde se k nám přiřítilo asi 50 dětí. To bylo velmi silné,“ řekla.
Létání v horkovzdušném balonu se často neobejde bez rizik. Pokud přestane foukat vítr, člověk najednou letí v 600 metrech jen s plynovou bombou, což může být podle manželů nepříjemné. „Jednou jsme také létali v Kosovu. Přistáli jsme a přišel k nám muž, báli jsme se, že nás zastřelí, protože to bylo krátce po válce. Nikdy nevíte, jak vás lidé přijmou. Ukázalo se, že mluví ale perfektně německy a pozval nás k sobě na čaj,“ vzpomíná Allie, která se v Německu narodila.
Manželé jsou hrdí na počet zemí, který tímto způsobem procestovali, ale vědí, že navštívit úplně všechny státy světa se jim nepovede. „Mám na svém seznamu ještě dvacet, které bych chtěla vidět, ale je nemožné je stihnout všechny,“ dodala.
Pro výběr destinací mají manželé ale především jedno jediné kritérium. „Hlavně ať je někde po cestě dobrá hospoda,“ směje se Allie.
Může se vám hodit na Firmy.cz: