Článek
Sheffer je kameraman na volné noze a společnost Safarat Tours podle Daily Mailu založil s bývalým kolegou Noorim Qadtullahem. Oba muži podnikli první organizovanou výpravu do Afghánistánu loni v říjnu, s ještě větší skupinou by tam měli vyrazit v následujících týdnech.
Podle Sheffera je složení skupiny pestré, pro některé členy je návštěva Afghánistánu splněným snem. „Z našeho pohledu je Afghánistán smysluplná destinace, jinak bychom ji nenabízeli. Neustále vyhodnocujeme tamní situaci a nikdy bychom neváhali výlet zrušit nebo ho omezit, kdyby se cokoli změnilo,“ uvádí se na stránkách společnosti.
Spoluzakladatel ale zároveň tvrdí, že přítomnost členů hnutí Tálibán je citelná ve všech městech a na hlavních silnicích jsou kontrolní hlídky. Sheffer proto připouští, že výlet může být nebezpečný a rizikový z hlediska cílených útoků na cizince.
Čech vyrazil jako turista do Afghánistánu. Člen Tálibánu ho prováděl zámkem
Cíli příštího výletu budou afghánská města Kandahár a Helmand, ani jednomu se v minulosti nevyhnuly válečné konflikty. „Nabízíme vhled do Afghánistánu, zatímco dáváme práci i samotným Afgháncům, kteří se ocitli v hrozné situaci a bojují s chudobou a nezaměstnaností,“ uvedl pro server LadBible Sheffer s tím, že místní obyvatelé by neměli být trestáni za chování tálibánců.
British man found charging £4,000 for danger holidays to Afghanistan https://t.co/aN1ecJIuAf
— NewsfeedsMedia (@NewsfeedsMedia) May 21, 2023
Budou bráni jako špioni, míní bývalý voják
Někteří členové britského parlamentu i specialisté na bezpečnost označují organizované výlety do Afghánistánu za lehkomyslné. Bývalý kapitán v britské armádě Tobias Ellwood uvedl, že se skupinou turistů budou v zemi zacházet jako se špiony, nikoli zahraničními návštěvníky.
Od návštěvy Afghánistánu zrazuje nejen britské ministerstvo zahraničí, ale například i to české. Upozorňuje na dlouhodobě nestabilní situaci v zemi, riziko teroristických útoků i na miliony nášlapných min a nevybuchlou munici ve venkovských oblastech.