Článek
Hřebenovka propojila přírodní park Hřebeny a CHKO Brdy. Připravil ji Klub českých turistů (KČT) s Turistickou oblastí Brdy a Podbrdsko a podpořily ji Středočeský kraj, CHKO Brdy a Vojenské lesy a statky. Podle Kožíška jde o první trasu přes celé Brdy. Inspirací byly třeba dálkové trasy přes vysoké hory v USA, v Jeseníkách či Krkonoších.
„Jde o největší změnu, kterou doznala síť turistických značených tras od otevření CHKO Brdy veřejnosti v roce 2016. Spojila dva kraje a vede přes pět okresů. Z velké většiny po současných trasách, ale v centrální části Brd bylo nezbytné navrhnout nové propojky,“ řekl Kožíšek. Návštěvnost Brd od roku 2016 trvale roste, loňským a letošním fenoménem jsou elektrokola.
„I po zřízení první oficiální hřebenovky zůstávají některá omezení pro turisty. Nesmí se chodit například do přísněji střežených oblastí vymezených ochránci přírody i do zbylých vojenských oblastí, kde je stále možnost nálezu nevybuchlé munice,“ řekl Kožíšek.
Klidně bez mapy
Skalní trampové a pěší turisté zvládnou podle něj celou trasu za pár dnů. „Ale my to spíš máme jako takovou inspiraci, že si můžete projít jenom části,“ uvedl. Trasa je záměrně vedena téměř po všech vrcholech, jako jsou Praha, Tok, Malý Tok, Třemšín a další. Velmi atraktivní je třeba nově značený, nejvýše položený osmikilometrový hřebenový úsek z oblasti Toku k vrcholu Praha.
„Na každém směrovníku od Klubu českých turistů je napsáno ‚Brdská hřebenovka‘, takže nemusíte chodit s mapou, ale můžete pokračovat podle nich,“ uvedl Kožíšek. Podle KČT se vyznačením hřebenovky předejde živelnému vytváření jiných stezek, které mohou být nebezpečné.
Trasa je zatím vyznačena jen na serveru Mapy.cz, velká propagace se chystá na příští rok, řekl Kožíšek. Podle něj bylo velmi náročné trasu dohodnout, ale nakonec se našel kompromis se Správou CHKO Brdy a Vojenskými lesy a statky.