Článek
Most s restaurací UFO se stal symbolem moderní urbanizace města, ale pamětníkům staré Bratislavy je dodnes líto, že kvůli jeho výstavbě zmizela celá jedna čtvrt hlavního města. „Je to neodpustitelné. Takhle si zničit hlavní město, to dokážeme jenom my,“ nedokáže se dodnes vyrovnat s touto ztrátou zdejší rodačka Anna Bašnárová.
Významné město židovské komunity
Bratislavský rabín Baruch Mayers Právu potvrdil, že myšlenka oživení židovského města a výstavba zmenšené makety synagogy je iniciativou slovensko-izraelské obchodní komory, která se snaží kromě obchodních vztahů vytvořit také kulturní mosty mezi Izraelem a Slovenskem.
„Chceme ukázat, jak vypadala židovská duchovní kultura v minulosti. Bratislava byla důležitým městem pro židovskou komunitu. Bohužel s židovským městem zmizela i část historie města,“ uvedl. V současnosti žije v Bratislavě asi 500 lidí vyznávajících židovské náboženství a na celém Slovensku toto číslo dosahuje 3000.
Iniciátorem projektu s názvem „Ztracené město Bratislava-Pozsony-Pressburg“ je Miloš Žiak z Izraelské obchodní komory. „Neměli bychom zapomínat, že synagogu nezbourali nacisté, ale komunisté,“ konstatuje Žiak. Uvnitř patnáct metrů vysoké makety synagogy si mohou zájemci prohlédnout film o Ztraceném městě.
Synagoga u katolického chrámu
Bratislavská synagoga stála od roku 1893 na Rybním náměstí v těsné blízkosti největšího katolického chrámu ve městě Dómu svatého Martina. Bourání podhradí padla za oběť nejen synagoga, ale také dalších 228 historických domů. Slovenské hlavní město tak přišlo o podstatnou část historického jádra.