Článek
Beskydská pivní stezka nabízí pětadvacet tras o délce od čtyř do 48 kilometrů.
„Můžete je absolvovat na kole i pěšky a spojit cestování po Beskydech se zážitkovou gastronomií a nahlédnutím do alchymie sládků. Pamatujeme i na ubytování, aby nejrůznější pivní speciály mohli ochutnávat také cyklisté či motoristé,“ poukázala Monika Konvičná, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy-Valašsko. Stezka ale nenabízí jenom zastavení v pivovarech.
Českému sládkovi pivo nic neříkalo, zlom přišel ve škole
Lidé na ní mohou například navštívit ráj dřevěných soch, historii kloboučnictví a dům generála Laudona v Novém Jičíně, žerotínský zámek, Štramberk, unikátní chráněné peřeje v Ostravici, Muzeum Sigmunda Freuda v Příboře, lišku Bystroušku na Hukvaldech, cyrilometodějská poutní místa, baziliku ve Frýdku-Místku, zříceniny hradů, rozhledny i romantické vyhlídky.
„Nejde nám o to, aby lidé jen putovali mezi pivovary, ale chceme je upozornit na místa v okolí, která stojí rozhodně za vidění,“ vysvětlila Konvičná s tím, že v samotných pivovarech jsou připraveny exkurze a prohlídky.
Neprodané pivo našlo nové využití, do kanálu nemusí
Na všech zastaveních na pivní stezce mohou turisté ochutnat z více než stovky druhů piv. Některé pivovary navíc lákají i na zajímavosti. Například Kozlovický minipivovar se chlubí folklorní tradicí a zázemím starého fojtství s budovou z roku 1822.
Pivovar Koníček z Vojkovic zase upozorňuje na získaná ocenění sládků i konzumentů a Beskydský pivovárek z Ostravice nabízí polotmavý ležák Zbuj, který odkazuje na slavného zbojníka Ondráše, a novinku nazvanou Tetřev hlušec. Z jeho prodeje je koruna z každého půllitru určena na podporu ohroženého ptáka a jeho zahnízdění v Beskydech.