Článek
Běžně se skáče s padákem z výšky okolo čtyř kilometrů, ale to už některým lidem nestačí. A tak zkoušejí a hledají nové možnosti. V 60. letech přišel Carl Boenish s base jumpem jako adrenalinovým sportem. Base je složeno z počátečních písmen věcí, ze kterých se skáče: buildings (budovy), antennas (antény), spans (mezery či mosty) a Earth (země a útesy).
Stejně jako u parašutistů je základem padák, ale u base jumpingu rozhodují o dopadu na zem sekundy. Není proto divu, že base jump je v některých státech nezákonný sport. Už roku 1981 si tento sport vyžádal 192 životů.
Focení extrémních sportů si vyžaduje nejen dobré plánování, ale i odvážnou povahu. Následující fotografie jsou od Australanky Krystle Wrightové, která zachytila skokany base jumpu ve 24 státech.
Aby se Wrightové podařilo zachytit čisté snímky, musela šplhat po skalních útesech a hledat správné vyhlídky odkud mohla snadno zachytit letící skokany. Samozřejmě se neobešla bez modřin, natrženého vazu a dvou zlomenin. Z Pákistánu si odvezla deset stehů nad okem, ale fotografování na skalních útesech ji stále baví.
"Není pochyb, že to, co dělám je riskantní. Nejdůležitější je chovat se bezpečně, jak jen je to možné a počítat s rizikem. Ale někdy má matka příroda prostě větší moc," řekla Krystle Wrightová.
"Myslím si, že je nesmírně důležité se stále učit a růst, než nechat se zničit a odkládat své sny a touhy," dodala.