Článek
Přeměna lomu na památku znamená, že těžba již nebude obnovena a lom bude zpřístupněn veřejnosti.
O netradiční zbarvení písku se postaral kaolin. Lom byl kdysi společností Setra využíván k těžbě sklářských a slévárenských písků. Lidé ze širokého okolí si do něj jezdili pro jemný písek na výrobu omítek. Seč připomíná svým zbarvením Duhové hory na jihu Islandu.
Okraje lomu jsou nebezpečné
„Chceme dát této lokalitě do budoucna jasný řád. Mohla by v ní vzniknout naučná stezka a na jejích okrajích i dřevěná vyhlídka na toto malebné místo. Nechceme ani v létě omezovat koupání v jezírku na dně lomu,“ řekl Právu Antonín Tůma ze správy CHKO Moravský kras.
Jeskyňáři objevili u Macochy nové dómy
Hlavní problém vidí v bezpečnosti návštěvníků. Okraje lomu mohou být nestabilní. Šplhání po písčitých stráních může způsobovat sesuvy půdy. Řešením je vytvoření zpevněných chodníků, místy schodišť, vyhlídek a oplocení.
Nejpohádkovější obec Česka
Lom slouží i jako obří pískoviště pro děti ze širokého okolí. Sice o něj nepřijdou, ochranáři ale přísně dohlédnou na to, aby do strání nehloubily díry, a to nejen kvůli erozi, ale také s ohledem na jejich bezpečnost.
Lom se rozkládá na 18 tisících metrech čtverečních. Je sice v majetku lesního podniku brněnské Mendelovy univerzity, pokud by ale byl prohlášen přírodní památkou, převzala by jej do péče nedaleká obec Rudice, v níž je základna Speleologické záchranné služby. Po plánovaných úpravách by se lokalita mohla stát jednou z oficiálních atrakcí Moravského krasu.
Klášter v Hájku zve během listopadu na návštěvu
I když o lomu mnozí turisté nevědí, dobře jej znají filmaři. Lom Seč si zahrál již v nejednom snímku, a to od filmů pro děti až po detektivky.
Rudice se může pochlubit mnoha přírodně zajímavými místy, k nimž patří například oblast Rudického propadání. Jedovnický potok v něm mizí pod zem. V této lokalitě se natáčelo již tolik příběhů pro nejmenší, že se o Rudici hovoří jako o nejpohádkovější obci Česka.