Článek
Čím dál větší množství lidí si uvědomuje, že pokud si chtějí udržet zdraví do co nejvyššího věku, či zmírnit stávající zdravotní potíže, musejí pro to něco sami udělat. Změna klimatu a pohyb na čerstvém přímořském vzduchu mohou být samy o sobě pomocí pro různé zdravotní neduhy, není ale od věci tomu při cestách do zahraničí ještě trochu pomoct a vyrazit do lokality vyhlášené wellness a zdravotními procedurami.
Za léčivým bahnem do Španělska
Jednou z nejoblíbenějších destinací je v tomto směru španělský region Murcia na jihovýchodě země. Díky specifickému podnebí s velkým množstvím slunečního svitu a vysoké úrovni slanosti největší španělské laguny Mar Menor se jedná o oblíbenou turistickou destinaci. Bahno z laguny je už po staletí využíváno k léčebným a terapeutickým účinkům.
Tamější sedimenty obsahují značné množství vápníku, hořčíku, draslíku a fluoridu, stejně jako chloridů a síranů. V oblasti je řada hotelů poskytujících lázeňské procedury využívající bahno a slanou vodu, léčivých benefitů si ale turisté mohou užívat i venku na břehu laguny.

Stačí se léčivým bahnem namazat a po hodině jej smýt. Tamější odborníci při první aplikaci doporučují vyzkoušet bahno poprvé jen na malé části těla a pokud se neobjeví žádná kožní reakce, můžete se příště vesele namazat od hlavy až k patě.
Proslulé bahno pomáhá na bolesti kostí, kloubů i kožní problémy. Obzvláště vhodná má být jeho aplikace při revmatismu, artritidě, dně a rehabilitaci po zlomeninách kostí. Tamější salony jej používají i při zkrášlovacích kosmetických procedurách.

Okolí španělské laguny Mar Menor je vyhledávaným dovolenkovým cílem.
Laguna bývá nazývána „španělským Mrtvým mořem“, má půlkruhový tvar a od Středozemního moře je oddělena tenkým písečným pásem. Návštěvníci se tak mohou koupat jak v mělké laguně, tak i na volném moři.
Cestovní kanceláře také často nabízejí zájezdy kombinované nejen s koupáním a aplikací bahna, ale také specializovaným cvičením cíleným na všemožné potíže pohybového aparátu.
Komu nevadí delší cesta letadlem, může vyrazit do Jordánska k Mrtvému moři. To vyjma nepopiratelných léčebných benefitů z vod extrémně slaného jezera nabízí i výlety za tisíce let starými památkami. Za všechny jmenujme úchvatné skalní město Petra, zařazené na Seznam světového dědictví UNESCO. Nevýhodou je skutečnost, že Prahu a Jordánsko v současnosti nepojí žádný přímý let, je proto nutné cestovat s přestupem, obvykle v Istanbulu či Frankfurtu.
Nejen minerální prameny lákají na Ischiu
Další destinací, která vyjma zdravotních benefitů vyniká i nevšední krásou a skvělým jídlem, je italská Ischia. Každý, kdo zná film Nebožtíci přejí lásce (1972) s nezapomenutelnou hereckou dvojicí Jackem Lemmonem a Juliet Millsovou, si nepochybně ihned vybaví scénu s rovněž brilantním ředitelem hotelu nabízejícím světově proslulé bahenní lázně účinné na: „revmatismus, dnu, zánět nervů, zánět žil, močové potíže, kyselost žaludku i potenci“.
Italský ostrov v Neapolském zálivu je součástí Kampánského souostroví a bývá nazýván největšími středomořskými ostrovními lázněmi. Na bezmála 50 kilometrů čtverečních rozlehlém ostrově se nachází přes sto termálních pramenů, které byly pro své léčivé účinky využívány už před dvěma tisíci lety.

Ischia vábí léčivými prameny i četnými krásami ostrova.
Jednotlivé prameny se liší svými vlastnostmi i teplotou, která začíná na 18 stupních Celsia a končí na 90. V pramenech se nejen koupe ve vanách a bazénech, termální vodu je možné i inhalovat.
Velmi oblíbené jsou i bahenní zábaly z vyzrálé vulkanické hlíny. Na ostrově se nachází řada proslulých lázní, z jejichž nabídky procedur si vybere snad každý. V kombinaci s nádhernou krajinou ostrova, četnými zahradami, koupáním v moři a skvělým italským jídlem je Ischia opravdovým lákadlem nejen pro vyznavače ozdravných pobytů.
Švýcarské lázně ve velkém stylu
O něco nákladnější verzí ozdravné dovolené, která ale rozhodně nezklame, je široká nabídka švýcarských lázní. Ty se specializují nejen na zdravotní benefity nabízených procedur, ale také propracovaný design svých zařízení a vskutku dokonalé výhledy do okolní krajiny.

Švýcarské lázně lákají díky horkým pramenům a působivým výhledům celoročně. Na snímku Leukerbad
Ať už si vyberete lázně Bogn Engiadina v městečku Scuol na východě země, Mineralbad & Spa Samedan nedaleko vyhlášeného Svatého Mořice, Leukerbad v centrální části Švýcarska nebo Alpenbad nedaleko Curychu, můžete se těšit na systematické hýčkání uprostřed scenerie jako z pohlednice. A s výčtem podobně zajímavých možností by se dalo pokračovat ještě dlouho.