Článek
Takže se poučme. Na jedné z informačních tabulí SOOSu, které provází návštěvníky po naučné stezce dlouhé 1,2 kilometru rezervací, se lze dočíst, že mofety vznikají probubláváním minerálních vod nebo častěji suchého kysličníku uhličitého povrchovou vodou a bahnem. V SOOSu jsou jich desítky.
SOOS leží 6 km severovýchodně od Františkových Lázní. Rezervace byla vyhlášena v roce 1964 na ploše 221 ha. Přístupná je však jen část, a to 1,2 km dlouhou, tzv. podlážkovou naučnou stezkou s popisy a vysvětlivkami. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou minerální vodu.
:. Mofety, nazývané také bahenními sopkami, jsou atrakcí SOOSu. Foto: PRÁVO/František Kšajt
Na rozlehlém rašeliništi a slatiništi, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý, najdeme i evropskou raritu - tzv. křemelinový štít - nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. Je to "měsíční" krajina rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí.
V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Ze vzácného ptactva zde hnízdí například vodouš rudonohý.
Zajímavé expozice
V areálu se také nachází muzeum s expozicí Příroda Chebska a Příroda SOOSu a nový pavilon s expozicí Dějiny Země s modely prehistorických ještěrů dosahující výšky až tří metrů. Letos nově s mládětem mamuta.
V roce 2004 byla v SOOSu otevřena nová expozice Ptačí svět Chebska v rámci stávajícího Muzea přírody a před dvěma lety dančí obora, v níž se letos na jaře narodil první přírůstek.
V areálu funguje také stanice pro záchranu živočichů, která je zapojena do Národní sítě stanic pro handicapované živočichy.