Článek
Aviofobie je zařazena mezi specifické fobie, u nichž je strach vázán na konkrétní objekt nebo situaci. Fobie je psychická porucha charakterizovaná chorobným strachem z předmětů, situací a jiných jevů. Nesmyslnost těchto představ si postižený uvědomuje, ale není schopen je vlastní vůlí potlačit.
Na fobii si pacient může dát u lékaře předepsat uklidňující léky proti úzkosti, nespavosti nebo bušení srdce. Druhou možností jak odbourat strach je podstoupení takzvané kognitivní terapie, která spočívá v postupném zvykání si na podnět, jenž v něm vzbuzuje strach.
Alkohol během letu může vést k panice
Odborníci také doporučují trik proti strachu v době letu, jenž spočívá v odvedení pozornosti, například promítáním filmu. Kdo se pokouší o potlačení aviofobie několika sklenkami vína, whisky nebo piva, dosáhne většinou pravého opaku.
Alkohol požitý ve větší výšce působí díky nižšímu zásobování krve kyslíkem silněji než na zemi. Proto často dochází k nepřirozeným reakcím, pasažér může být agresivní, snadno podlehne depresi či skutečné panice.
Průvodním jevem může být klaustrofobie
Konkrétně u aviofobie se stává, že člověk, jenž se bojí létat letadlem, trpí také některou z přidružených fobií. Komplikací na palubě může být klaustrofobie, strach z těsných, uzavřených prostor.
Možností, kterou může aviofobik zkusit pro překonání svého strachu z létání, je profesionální kurz Létání beze strachu, jejž organizují České aerolinie (ČSA). Pasažeři stráví na kurzu sedm hodin v péči pilotů a stewardek, kdy se mu budou individálně věnovat.
Po diagnostice fobie formou dotazníku pasažér navštíví pohyblivý kabinový trenažér letounu A320, nacvičí si relaxační techniky a zkusí si let v pilotní kabině pohyblivého simulátoru. Nejbližší termín je 18. července.
Více informací o aviofobii naleznete také na serverech Vitalia.cz nebo Anamneza.cz .