Článek
„Jsme moc rádi, že to po dlouhé době otevřeli. Je nás tady dohromady jen asi sedm, moc lidí o tom asi ještě neví. Ale o víkendu tady bude po prvních závodech určitě plno,“ míní Pavel Kříž, který si přijel v hodinách pro veřejnost zasportovat i s manželkou.
„Nahoře v kopcích se dalo lyžovat kolem Fryšavy a Tří Studní, ale po té ledovce je to tam nebezpečné,“ míní nadšený běžkař.
Ale ani v aréně nebyly podmínky zdaleka ideální. Okolní tribuny, schodiště či zábradlí už druhý den svírala ledová krusta a zledovatělá byla i samotná trať. „Do lesa se bojíme, sjezd je tam prudký,“ řekl Kříž.
Větru a dešti neporučili, ale šampionát zachránili. MS v biatlonu mělo stovky hrdinů
Díky mrazům na přelomu roku mohli pracovníci sportovního klubu zase spustit sněžná děla a vyrobit dostatečnou zásobu technického sněhu, a to jak přímo na stadionu, tak i v prudkém stoupání nad tunely.
„Nasněžili jsme celý stadion, trestné kolo a také pasáž nad tubusy. Na stadionu máme v tuto chvíli 70 centimetrů sněhu,“ popisuje správce arény a hlavní rolbař Tomáš Procházka. Pro začátek mají organizované skupiny a veřejnost k dispozici okruh dlouhý zhruba 1,5 kilometru, intenzivně se pracuje na jeho rozšíření. V úterý nasadili Novoměstští jeden bagr a pět nákladních aut, které navážely na tratě sníh vyrobený přímo na parkovišti naproti zásobníku.
„Už začínáme připravovat i úseky, které nezasněžujeme pomocí děl. V tuhle chvíli je navezený zhruba kilometr tratí, konkrétně takzvaný Plačkovec, ale potřebujeme připravit i další úseky, abychom propojili tratě a mohli o víkendu uspořádat český pohár v biatlonu,“ vysvětluje Tomáš Procházka.
Šlesingrovku navezou až nakonec
První závody sezony organizuje novoměstský klub jako náhradu za Jablonec. Bude potřeba jen dvoukilometrový okruh, pak se klub zaměří i na přípravu problematických úseků. „Nakonec děláme Modříňák a horní trať zvanou Šlesingrovka, která odtává jako první a je tam nejsložitější navážení, protože se tam tatry špatně dostávají,“ zmiňuje správce.
Mrazy si v letošní zimě dávaly na čas, což přípravu novoměstského areálu k nelibosti lyžařů zpozdilo. „V půlce prosince jsme mohli zasněžovat jen zhruba 40 hodin, a to bylo strašně málo. Za poslední týden už jsme stačili vyrobit dostatek sněhu, i když jsme museli kanony přes den zase vypínat,“ dodává Procházka.
Poté, co Svaz lyžařů ČR odřekl z finančních důvodů Světový pohár v běhu na lyžích, který se tady měl konat na přelomu ledna a února, bude vrchol sezony jenom jeden. Elitní biatlonisté budou závodit v ohlušující atmosféře zaplněné arény od 6. do 9. března.
„Do té doby tady máme závody každý víkend, občas i v týdnu,“ poukazuje Procházka. I tak se podle něj najde v rozvrhu dostatek hodin vypsaných pro veřejnost.
Zásobník sněhu jako pojistka
Novoměstští organizátoři doufají, že zatím nebudou muset sahat pro sníh uložený v zásobníku na úbočí Harusova kopce. „Ale nejspíš k tomu stejně dojde. Ke zbytku z loňského roku už jsme stačili něco nafoukat, v zásobníku je teď odhadem asi 20 tisíc kubíků sněhu,“ prozradil správce areálu.
V hlavě už má Tomáš Procházka i sezonu 2025/26, kdy bude Nové Město znovu hostit SP v biatlonu, a to v netradičním termínu na konci ledna - místo italské Anterselvy. Kvůli tomu chtějí mít pořadatelé na konci letošní zimy plný zásobník, kam se vejde zhruba 60 tisíc kubíků sněhu. To pro případ, že by měly mrazy ještě větší zpoždění než letos.
V létě je Češi milují. Teď se do populárních přímořských destinací učí jezdit i lyžovat
Tipy na lyžování
Zima patří lyžařům a Češi nejsou výjimkou. Od Šumavy přes Krkonoše až po Beskydy, na své si přijde každý. Nepřehlédněte také tipy na lyžování na Slovensku nebo přehled pravidel lyžování v Itálii.