Hlavní obsah

1200 let starý klášter nabízí zážitek, na který mohou milenci zapomenout

Val Müstair, Švýcarsko

Švýcarská vesnice Val Müstair leží kousek stranou od nejprofláknutějších turistických tras. Klášter sv. Jana láká jedinečnými freskami i polohou v biosférické rezervaci. Jezdí se sem za uměním, tím nejlepším švýcarským sýrem, přírodními skvosty i nevšední romantikou. Ta čeká v historické stavbě z osmého století, jejíž základní kámen podle pověsti položil sám Karel Veliký. Ale pozor, ubytovat se pod stejnou střechou s jeptiškami mohou pouze jednotlivci a řádně sezdané páry.

Klášter sv. Jana v Müstairu je působivý ze všech úhlů Video: Taťána Kynčlová, Novinky

Článek

Proč bydlet v hotelu, když můžete složit hlavu mezi zdmi, které pamatují první tisíciletí? V klášteře sv. Jana z roku 775 se nachází křídlo pro hosty s devíti pokoji, v nichž se mohou ubytovat jednotlivci nebo manželské páry. Ubytovaní se v případě zájmu mohou zúčastnit také společných modliteb v kostele. Stravování probíhá v klášterní jídelně. Servírovány jsou pokrmy z plodin vypěstovaných ve zdejší zahradě.

Za rozjímáním i nevšední romantikou

Je možné se zde zúčastnit i očistných postních pobytů pod vedením jeptišek, bylinkářských kurzů či relaxačních prodloužených víkendů. Ty zahrnují třídenní pobyt s polopenzí a den v lázních v nedalekém hotelu, což činí pobyt výrazně romantičtějším. Cena takového třídenního odpočinku v klášteře začíná na 299 švýcarských francích (8140 korunách). Komu by stačil jen nocleh se snídaní, cena za noc startuje už na 65 francích (1765 korunách). Na Švýcarsko cena nevídaná.

Klášter je ale fascinujícím místem i jen při klasické prohlídce. A genius loci ucítíte už při pohledu na letité zdi stavby. Nemalou roli v tom hraje i umístění v nádherném údolí Müstair v nejvýchodnější části Švýcarska v okrese Graubünden, který je oblíbený zejména u aktivních turistů a lyžařů.

Pět nejkrásnějších švýcarských vesniček

Cestování

Na 449 kilometrech čtverečních biosférické rezervace se nacházejí vysoké pastviny s majestátními horskými štíty, bylinkové louky i romantické vesničky jako právě Val Müstair.

Jedinečné fresky

Klášter, který je vstupní branou do vesnice, prostě nemůžete minout. Více než 1200 let staré zdi jako by vypadly z historického románu Umberta Eca. Legenda praví, že poté, co byl Karel Veliký korunován králem Lombardů, uvízl ve sněhové bouři v průsmyku Umbrail. Z vděčnosti, že přežil, založil v roce 775 klášter v Müstair. A kostel sám této legendě v lecčem napovídá. Dřevo v trámech i fresky podle vědecké analýzy odpovídají době založení kostela a výzdoba svědčí o Karlu Velikém.

Právě jedinečné fresky z karolinského období klášteru vysloužily zařazení pod UNESCO. Jedná se o největší a nejlépe zachované raněstředověké obrazové cykly na světě, které mohou návštěvníci zhlédnout v kapli sv. Kříže.

Ve věži Planta, kde sídlí muzeum, mohou návštěvníci nahlédnout do vnitřního dění kláštera. Nejstarší hradní věž alpského regionu z roku 960 je nyní přístupná v rámci prohlídek a představuje jak architektonickou, tak spirituální historii místa. Nahlédnout je možné i do ukázkové cely jeptišek, které zde sídlí od 12. století a nyní jich klášter obývá osm.

Klášter s unikátními freskami je jedním z lákadel vesnice Val Müstair.Video: Taťána Kynčlová, Novinky

Součástí komplexu je půvabná zahrada, která je v dnešní uspěchané době pravou oázou klidu. Jeptiškami vyrobené sladkosti a další lokální pochutiny lze zakoupit v klášterním obchodě. Nechybí ani vyhlášený engadinský ořechový koláč.

Vyhlášená cukrárna i sýrárna

Vesnička se zhruba 1400 obyvateli má ale ještě další vyhlášené cíle lákající mlsné jazýčky. Cestou od kostela do středu vesnice, která je podobně malebným místem k procházkám jako okolní volná příroda, narazíte vedle pošty na vyhlášenou cukrárnu Cateriny Bottové. Zdejší dorty a zákusky z lokální husté smetany vskutku stojí za hřích.

Kdo by byl spíš na slanější chutě, může pokračovat na druhý konec vesnice, kde se ukrývá místní Chascharia - sýrárna s dlouhou tradicí, využívající výhradně bio mléko od 12 farmářů ze zdejší biosférické rezervace. Na lepší vyzrálé sýry narazíte jen těžko. Pořídit je samozřejmě můžete i ve zdejších supermarketech. Ty švýcarské mají v malých vesničkách zpravidla koutek s nejlepšími lokálními produkty. Zakoupit si je v samoobslužné lednici v kteroukoli denní či noční dobu přímo u vstupu do sýrárny má ale specifické kouzlo.

A takto vybaveni lokálními pochutinami se můžete směle vydat na túru národním parkem či v zimě i na lyže. Lyžařské středisko Minschuns s 25 kilometry sjezdovek, kde prý neexistují fronty, je v provozu od 21. prosince do 23. března. Nebo se jen můžete loudat malebnou vískou a objevovat všechna její polozapomenutá tajemství.

Sladká zastávka ve švýcarském Lavinu

Cestování

Výběr článků

Načítám