Hlavní obsah

Zámek v Tmani už není ruina. Architekti zachránili naprosto unikátní klenby

2:24
2:24

Poslechněte si tento článek

Tmaň

Unikátní klenební žebra, půlkruhové pasy, nahrazují plnou vazbu krovu a vynášejí konstrukci střechy. Tento jedinečný systém se objevuje v architektuře středověkých kostelů a refektářů cisterciáckých klášterů. U hospodářských budov, jako je tomu v zámku v Tmani, je ale naprosto výjimečný. Architektům se ho podařilo zachránit.

Foto: Archiv architektů

Zámek v Tmani byl sídlem šlechtických rodů od 14. století. Po zdařilé rekonstrukci se z ruiny stal funkční moderní areál.

Článek

Původní vzácné klenby, které se podařilo odhalit, architekti citlivě zrenovovali a dali jim tak šanci vrátit se k jejich původní funkci. Tou je vynesení střechy na místo plných vazeb krovu.

Aby tento originální prvek ještě více zdůraznili, krov ponechali otevřený a dokonale ho prosvětlili podélnými vikýři. Prostor tím získal autentický charakter. „Tyto klenby jsou raritní, protože v České republice se nacházejí pouze dvě stavby s takovouto konstrukcí,“ popisují architekti z Ginger Architecture.

Život na zámku

Nádherný areál po celkové rekonstrukci slouží jako domov pro seniory, kteří si v něm doslova žijí „jako na zámku“. Architekti se totiž snažili v maximální míře využít vše, co areál nabízel. Například jedinečné výhledy od původních hospodářských stavení směrem k zámku.

Chystají se další stavební úpravy zámku v Sokolově. Vznikne edukační centrum

Bydlení

„Ten je neobvykle umístěn níže, čímž vzniká chráněný vyvýšený dvůr, kde se senioři mohou bezpečně pohybovat. Navíc mají i nádherné výhledy,“ vysvětlují architekti Eva Eisenreichová a Ondřej Žák.

Dalším místem, kde se povedlo zachovat „historii“, je původní monumentální vstupní brána. Je nově zasklena a umožňuje tak vidět do celého areálu z prostor recepce s veřejnou kavárnou.

Vzácné propojení původního s novým

V rámci přestavby došlo k co nejvěrnějšímu dodržení původního vzhledu budov. Architekti použili kombinaci původních materiálů: pálené tašky, lomové zdivo, cihly a omítky nejen na fasádách objektů, ale i v interiéru.

V areálu dokonce postavili novou budovu, která vznikla na místě bývalé rozpadlé sýpky. Tento objekt má jednoduchou architekturu, v níž se propisuje rytmizace a materiály z původních staveb.

Prestižní Českou cenu za architekturu získala rekonstrukce hradu Helfštýn

Tipy a trendy
Související témata:
Ginger Architecture
Zámek Tmaň

Výběr článků

Načítám