Článek
Teď dotáhli rekonstrukci reprezentačního sálu ve východním křídle. „To je v současnosti nejkrásnější místnost, kterou jsme zrovna zkolaudovali,“ pochlubila se Miroslava Šusová, místopředsedkyně Klubu Ladislava Lábka.
O zámku se dozvěděla v 90. letech díky studentům archeologie a antropologie na plzeňské filozofické fakultě, kde působila. „Přesvědčili mě, abych vstoupila do spolku. Stejně se rozhodl můj syn. A začátky nebyly vůbec jednoduché,“ přiznala.
Dovnitř zatékalo
Na památku byl už totiž vypsaný demoliční výměr. „Ještě předtím vyhořel, takže chyběly střechy. Dovnitř deset let zatékalo,“ vzpomínala místopředsedkyně. Vlastník neměl o svůj majetek zájem, a tak ho spolek za symbolickou korunu získal.
Dobrovolníci odstranili náletové dřeviny a prostory vyklidili. „Vynosili jsme snad tisíce kyblíků suti,“ vypočítala. Pak začali shánět peníze na střechu a zajištění statiky. A podařilo se. „Náklady vyšly na zhruba deset milionů korun,“ vyčíslila Šusová.
V současnosti se záchraně věnuje hlavně její rodina, tedy manžel, syn se ženou a blízcí přátelé. „Trávíme tady spoustu času, ale máme i své povinnosti a koníčky,“ poznamenal syn Jiří Šus. O uplynulém víkendu v Čečovicích uspořádali folk-country festival. A výtěžek ze vstupného opět půjde na opravu památky.
Jako naše dítě
Druhou pravidelnou kulturní akcí je Barokní veselice. „Jsme moc vděční za pomoc a dotace, které dostáváme. Bez nich by to nešlo. Nicméně u každého projektu je potřeba finanční spoluúčast, takže na tu si musíme ideálně vydělat,“ nastínila Šusová.
Radost má z toho, že se návštěvníci na místo pravidelně vracejí. Mimochodem původně šlo o gotickou tvrz, jež prošla v 17. a 18. století přestavbou. „Práce tady máme ještě opravdu dost. Ale zámek je jako naše dítě, od něhož nemůžeme odejít. A každý jeho posun nás těší,“ podotkla devětašedesátiletá žena.
Třeba štukatér Jan Ruda teď naproti reprezentativnímu sálu obnovuje rozetu na stropě. „Některé květiny scházely, takže jsem udělal model podle jedné původní a zbytek vyrobil ze sádry,“ vysvětlil řemeslník. Hotovo bude zhruba za čtrnáct dní.