Hlavní obsah

Zajímavostí malého bytu tříčlenné rodiny je zeď v ložnici z luxfer

4:15
4:15

Poslechněte si tento článek

Tříčlenná rodina obývá nevelký byt v Praze, který měl původně dispozici 2+kk. Jejím přáním byla jeho proměna ve 3+kk. V nové podobě bytu příchozí zaujme způsob, jak se denní světlo dostává do vstupní chodby. Důležitou roli v tom hraje nejen zaoblená luxferová stěna.

Foto: Veronika Rafajová a časopis Bydlení

Přidat místnost do bytu se podařilo díky nábytku.

Článek

Původní dispozice bytu o velikosti 49 m2 zahrnovala vstupní prostor, koupelnu, obývací pokoj s kuchyňským koutem a jednu ložnici s balkonovými dveřmi. Návrh architektky Markéty Bromové a designérky Patricie Sičákové rozčlenil byt znovu, aby byl základní požadavek majitelů splněn. Jako dělicí prvek je využit vestavěný nábytek.

Klíčovým prvkem je dlouhá knihovna, která přiléhá k původní dělicí stěně. Do knihovny jsou zakomponované dva průchody: jeden širší, který vede do dětského pokoje, a druhý, jenž vede do ložnice rodičů. Ten má standardní šířku a poskytuje větší míru soukromí.

Mezi oběma ložnicemi je podélný volný prostor jako okno, které zajišťuje přirozené osvětlení ložnice rodičů. Odtud pak díky stěně z luxfer může pokračovat dál, až do vstupní chodby.

Ložnice

Ložnice rodičů je menší než dětský pokoj, ale díky důmyslně navrženému nábytku nabízí dostatek úložného prostoru. Úložné prostory jsou integrovány nejen pod postel, ale také do dělicí stěny mezi ložnicemi. Kromě truhlářských prvků byla mezi ložnice vložena vyzděná stěna z pórobetonu, která zajišťuje lepší zvukovou izolaci a stabilitu vestavných skříní.

Dětský pokoj

Dětský pokoj působí jako plnohodnotný obytný prostor. Vede z něj východ na balkon, je zde zóna pro učení, hru i ke spaní. Díky širokým posuvným dveřím je pokoj vizuálně propojen s hlavní obytnou částí, kde se nachází kuchyň, jídelní kout a obývák. Toto propojení umožňuje flexibilní využití prostoru a zároveň udržuje vzdušnost bytu.

Hlavní obytný prostor

Hlavní obytný prostor je navržen jako multifunkční místnost, v níž jsou sdruženy kuchyň, jídelní kout a obývací část. Kuchyň s menšími změnami je uspořádána podél jedné stěny jako v původním řešení. Jídelní kout, situovaný mezi kuchyní a obývací částí, tvoří přirozené centrum místnosti.

Obývací část je vybavena pohodlnou sedačkou, která je umístěna naproti knihovně s integrovanou televizí. Tato knihovna slouží nejen jako úložný prostor pro knihy a dekorace, ale také jako vizuální předěl mezi obývacím prostorem a ostatními částmi bytu.

V knihovně je část vyhrazena pro tzv. kávový koutek: Zde je použit bílý mramor, který dodává prostoru eleganci a prakticky slouží jako pracovní plocha pro přípravu kávy.

Podlahy

V hlavní obytné části byla restaurována původní parketová podlaha, která plynule přechází do obou ložnic. Právě jednotný materiál krytiny byt vizuálně propojuje a podporuje harmonický vzhled obytné části interiéru.

V chodbě a koupelně zůstaly zachovány původní dlažby, které se dobře barevně doplňují s novými prvky v těchto místnostech.

Rekuperace

Zajímavým detailem je instalace rekuperace v bytě. Je skrytá ve vestavěných skříních a podhledech. Tento systém zajišťuje dostatečný přísun čerstvého vzduchu zejména do zadní ložnice, která nemá otvíratelné okno směřující na fasádu. Rekuperace výrazně přispívá ke zlepšení kvality vnitřního prostředí.

Rekonstrukce tak proměnila původní prostor na funkční byt pro tříčlennou rodinu, který se i přes omezené rozměry snaží splňovat požadavky na komfortní bydlení.

Anketa

Máte rádi využití luxfer v domácnostech?
Ano, vždy působí zajímavě.
49,5 %
Když je to funkční, proč ne.
25,5 %
Nijak zvlášť výrazně.
9,2 %
Ne, protiví se mi.
15,8 %
Celkem hlasovalo 588 čtenářů.

Výběr článků

Načítám