Článek
Hlavním zahraničním hostem Designbloku je letos britský designér, architekt a výtvarník Ron Arad. Plodný tvůrce se narodil v Izraeli, ale žije a tvoří ve Spojeném království. Jeho studio pracuje pro přední světové značky jako Moroso, Vitra, Kartell, Magis nebo Alessi. Ron Arad byl už v roce 2002 oceněn titulem Královský designér pro průmysl - Royal Designer for Industry, v roce 2011 mu byla udělena londýnská medaile za design.
Ikona současného britského designu, svérázný postmodernista i emeritní profesor na prestižní Royal College of Art tentokrát na slavnostním zahájení převzal i tuzemskou Cenu Designbloku za mimořádný přínos designu a veřejnosti.
Hlavní zahraniční host v Praze představuje nové křeslo
Novinka z jeho tvorby pro italskou značku Moroso, konkrétně ergonomické křeslo One Page, je v rámci akce k vidění v showroomu Konsepti v pražských Holešovicích. Křeslo je inspirované otáčejícím se listem papíru. Má pětibodovou otočnou základnu z tlakově litého hliníku a je vyráběno s naklápěcím mechanismem nebo bez něj.
Nizozemci navrhli kampus pro vývoj umělé inteligence. Z výšky připomíná monoskop
„Před mnoha lety mě ke spolupráci oslovil i Bořek Šípek a s Prahou mám spojený dům od Franka Gehryho i revoluci, která byla důležitá pro celou Evropu. V Londýně jsem se seznámil s Evou Jiřičnou nebo Janem Kaplickym, možná bych si vzpomněl na nějaké tenisty, ale více zkušeností s Českem bohužel nemám. Přál bych si vaši zemi poznat lépe a těším se, že to na Designbloku napravím,“ říká Ron Arad.
Nizozemský architekt odhalí svou vizi o budoucnosti měst
Čestným hostem letošního ročníku je nizozemský architekt, krajinář a urbanista Winy Maas. Je spoluzakladatelem známého studia MVRDV, globálně působící architektonické kanceláře oceňované za inovativní a experimentální přístup. Jeho stavby jsou hodně nekonvenční a hravé.
Návštěvníkům Designbloku nabízí pohled na budoucnost měst prostřednictvím projekce dokumentu The Green Dip, která je k vidění v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze po celou dobu trvání festivalu.
Dokument přináší inspiraci pro užití zeleně v architektuře a představuje různé možné přístupy k jejímu umísťování v ní.
Film ukazuje, jak mohou města fungovat jako samostatné ekosystémy plné zeleně a života uvnitř i vně budov. Dokument nabízí možné návody, jak by se města mohla stát mnohem zelenějšími biomy a lépe čelit klimatické krizi.
Na speciální výstavě sběratelského designu Art House v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze se představuje i přední slovinská designérka Lara Bohincová, která se věnuje navrhování nábytku, osvětlení i šperků.
Z poslední doby velmi zaujala její kolekce inspirovaná oblými krásami křivek ženského těla.
Designérka Lara Bohincová navrhla sedací nábytek inspirovaný ženským tělem
Ze zahraničních hostů stojí za zmínku i švýcarské designérské duo Stefano Panterotto a Alexis Tourron ze studia Panter & Tourron, které v rámci akce představuje modulární pohovku Anagram Sofa.
Tito designéři se při navrhování nábytku dlouhodobě snaží o udržitelnost a využívají recyklované a recyklovatelné materiály.
Pokud jste se ještě na Designblok nevypravili, máte čas do neděle 6. října 2024. Navštívit můžete expozice na Pražském hradě, v Muzeu Prahy, Bastionu Florenc, Uměleckoprůmyslovém museu a na dalších lokacích po Praze. Součástí akce je řada přednášek, výstav a workshopů.