Hlavní obsah

Znáte chunnels? Pokud chováte slepice, uvažujte o nich, vyplatí se

3:44
3:44

Poslechněte si tento článek

Klidné zimní dny jsou pro spoustu zahrádkářů a chovatelů obdobím, kdy promýšlejí, co by mohli v nové sezoně na zahradě vylepšit nebo vytvořit. Zajímavou ideou pro chovatele slepic jsou slepičí tunely, kterým se v zahraničí říká chunnels, tedy chicken tunnels. Mají hned několik výhod a ve výsledku z nich profitují jak slípky, tak jejich majitelé.

Foto: Envato Elements

Slepice mohou pěstitelům pomoci při péči o záhony. Je potřeba je ale udržet mimo ně.

Článek

Slepičí tunely jsou mobilní jednoduché koridory pro slepice určené pro jejich volnější pohyb po zahradě, a to bez rizika, že je ohrozí predátoři nebo že budou hrabat tam, kde to není žádoucí.

Jako materiál se k jejich výrobě používá pletivo nebo lehká kovová mřížovina. Tvar mohou mít buď klasický do oblouku, nebo hranatý v podobě dlouhého kvádru či trojhranu. Lze je sice koupit například v internetových obchodech (na internetovém tržišti například 4 m dlouhý přenosný tunel pořídíte za cca 1500 Kč), ale poměrně snadno je můžete vyrobit i svépomocí.

V té hodně jednoduché verzi stačí v podstatě ohnout kus pletiva do oblouku a do země jej důkladně přikotvit například pomocí kvalitních a dobře zaražených stanových kolíků. Pro inspiraci, co se týká rozměrů, počítejte se šířkou 30 cm a výškou 40,5 cm. Pokud máte větší plemeno, rozměry samozřejmě upravte tak, aby se dovnitř slepice pohodlně vešly a měly v tunelu volný pohyb.

Vypusťte je mezi záhony

Slepičí tunely nejlépe uplatníte v té části zahrady, kde máte záhony. Pokud máte mezi nimi travnaté cestičky, je to ideální místo pro pastvu slepic. Tunely umístěte na cestičky a nechte na drůbeži, aby se postarala o všechen škodlivý hmyz, který má namířeno k rostlinám.

Hlavní výhodou přenosných tunelů pro slepice je možnost nasměrovat je pokaždé jinam, takže po nich nezůstane spoušť, ale jen trávník pečlivě vyčištěný od veškerých škůdců. Každý den můžete slepice vypustit na jinou cestičku a takto zpestřovat slepicím život i jídelníček.

Když skoční se svou prací mezi záhonky, můžete je podobným způsobem vypustit například pod keříky s rybízem, angreštem atd. anebo kolem stromů.

Foto: Profimedia.cz

Na běžné trávníky lze slepice (ale třeba i králíky) vypustit pomocí přenosného výběhu.

Nejenom tunely

O něco známější než tunely určené na cestičky mezi záhonky jsou přenosné výběhy pro slepice, jimž někteří chovatelé říkají „vypásátka“. (Využít je mohou i chovatelé králíků.) Ty mají větší půdorys, třeba 1 × 2 metry, tyto výběhy lze pak umisťovat na větší travnaté plochy a tam dopřát slepicím výlet mimo vlastní výběh s přísunem zajímavé a pestré stravy, ovšem opět pod ochranou pletiva či mřížoviny.

Pokud se chcete pustit do výroby i takto většího přenosného výběhu, mějte na paměti, že budete potřebovat vytvořit dostatečně pevný rám a pletivo do něj důkladně upevnit, aby se neprohýbalo, kdyby se na něm usadil útočící dravec nebo liška.

Na slunce i do nepohody

Je celkem jisté, že nebudete mít čas slepice v tunelu neustále sledovat, aby jim nic nechybělo. Misku s vodou jim stačí dát na začátku vypuštění. Ale zda nejsou zbytečně na slunci, nebo zda nezůstávají nechráněné na dešti, to můžete zajistit překrytím části tunelu například plachtou. U země nechte volný prostor, aby se v zakryté části tunelu dalo pořád volně dýchat.

Na zahrady se vracejí nejen záhony a skleníky, ale také kurníky

Zahrada

Výběr článků

Načítám