Článek
Živý plot si také výborně poradí s větrem i prachem a ještě k tomu pohostí a ukryje ptáky.
Velikost živého plotu začíná u nízkého plůtku po kolena a končí u vysoké stěny z tújí, vytvářejících závětrné a intimní zákoutí. Miniaturní plůtek z několika keříků buxusu najdete téměř před každým holandským či anglickým domem. Patří k němu lavička a pár velkých květináčů, v nichž kvetou růže, levandule, muškáty či hortenzie. Spíše nežli plotem je pozvánkou k návštěvě domu.
Většina našinců – na rozdíl od Holanďanů – však potřebuje k životu více soukromí, a tak se před nákupem dřevin zamyslete nad mírou svojí extroverze či uzavřenosti - na jak vysoký živý plot se cítíte? Až to budete vědět, ujasněte si, zda pozitivněji vnímáte plot z volně rostoucích dřevin či tvarovaný, z listnáčů nebo jehličnanů. A protože každá dřevina chce svoje, proberte nejlépe s odborníkem světelné a klimatické podmínky vašeho pozemku ve vztahu k náročnosti vybraných dřevin.
Důležité je i to, zda budete budovat plot u venkovského domku nebo chalupy či ve městě, kde se můžete co do druhů a formy výsadby více odvázat. Ve městě příliš nepochybíte, ani pokud zvolíte plot z geometricky tvarovaných exotických dřevin, které by u domu či usedlosti v otevřené krajině působily jako pěst na oko. K venkovským stavením a chalupám (a samozřejmě nejen k nim) se hodí živé ploty z domácích dřevin, tedy například z tisu červeného, habru obecného, buku lesního, hlohu jednosemenného, ptačího zobu obecného, kaliny obecné nebo javoru babyky.
Volně rostoucí plot
Tam, kde je prostor malý či úzký, je vhodnou volbou stříhaný živý plot. Máte li však větší pozemek, volte oplocení z volně rostoucích dřevin, jež lze vysadit i ve více řadách. Pro tento typ plotu jsou vhodné listnáče: vajgélie, zlatice prostřední, trojpuk drsný, pustoryl, kalina, kdoulovec lahvicovitý, tavola kalinolistá, hlohyně šarlatová nebo ptačí zob.
Tvarovaný plot
Myslete na to, že zakládání a údržba tvarovaných živých plotů je v porovnání s volně rostoucími živými ploty pěstitelsky i časově náročnější i nákladnější, mj. potřebujete i větší počet rostlin na čtvereční metr. Tvarované živé ploty vyžadují pravidelné stříhání, nejčastěji v červnu a srpnu. Ale když znáte ty pravé grify, není to problém.
Za hradbou tújí
V Čechách jsou velmi rozšířené ploty ze severoamerického zeravu západního (obecně túje). Ano, z tújí lze vytvořit hladké, jeden až pět metrů vysoké a až dva metry široké stěny. Bohužel v interakci s naší krajinou a architekturou působí mnohdy cizorodě a strnule. Výhodou tújí je, že pomalu rostou jsou mrazuvzdorné, nenáročné a snášejí i hluboký řez. A protože se dají snadno množit, jsou i levné, což částečně vysvětluje jejich oblibu.
Habr a tis
Habr má obrovskou výhodu, totiž odolnost. Není náročný na půdu, je plastický, rychle regeneruje a miluje ho zpěvné ptactvo. Habry sice na zimu opadávají, ale není problém při posledním stříhání listy z trávníku vysát či vyhrabat. Alternativou habru je další domácí dřevina - tis červený. Pro živý plot je vhodný i proto, že snadno zmlazuje. Snese řez stejně jako zimostráz, proto se také spolu s habrem používal i na plůtcích barokních zahrad.
Další vhodné dřeviny
Nelze zapomenout ani na další oblíbenou dřevinu: inspirativní zimostráz vždyzelený. Hodí se jak pro nízké, tak i vyšší tvarované ploty, na ohraničení záhonů nebo chodníků. Vyhovuje mu jak slunečné, tak i polostinné stanoviště a je mrazuvzdorný. Působivý je i živý plot z dřišťálu, skalníku, levandule nebo zimolezu. Také tyto dřeviny se dají dobře tvarovat. Pěkně působí i exotická bobkovišeň lékařská. V horských oblastech se nejlépe uplatní běžný smrk ztepilý. I ten lze zajímavě vytvarovat a působí velmi přirozeně.
Víte, že …
Víte, že … ● Smrk ztepilý – pro jeho pyramidální rozvětvení ho lze použít na výsadbu širších a vyšších živých plotů, zejména ve vyšších polohách.
Víte, že … ● Smrk ztepilý – pro jeho pyramidální rozvětvení ho lze použít na výsadbu širších a vyšších živých plotů, zejména ve vyšších polohách. ● Zerav západní neboli túje – je nejčastěji používaným jehličnanem do živých plotů. Je mrazuvzdorný a dobře snáší i půdy chudé na živiny.
Víte, že … ● Smrk ztepilý – pro jeho pyramidální rozvětvení ho lze použít na výsadbu širších a vyšších živých plotů, zejména ve vyšších polohách. ● Zerav západní neboli túje – je nejčastěji používaným jehličnanem do živých plotů. Je mrazuvzdorný a dobře snáší i půdy chudé na živiny. ● Dřišťál – kvůli ostnům je náročnější na údržbu. Volně rostoucí ploty z dřišťálu je třeba prosvětlovat každou zimu. Aby načervenalé listy vypadaly co nejzářivěji, potřebuje slunné stanoviště.
Víte, že … ● Smrk ztepilý – pro jeho pyramidální rozvětvení ho lze použít na výsadbu širších a vyšších živých plotů, zejména ve vyšších polohách. ● Zerav západní neboli túje – je nejčastěji používaným jehličnanem do živých plotů. Je mrazuvzdorný a dobře snáší i půdy chudé na živiny. ● Dřišťál – kvůli ostnům je náročnější na údržbu. Volně rostoucí ploty z dřišťálu je třeba prosvětlovat každou zimu. Aby načervenalé listy vypadaly co nejzářivěji, potřebuje slunné stanoviště. ● Habr – rovný kmen musí zůstat odspodu až k vrcholu neporušený. Seřízneme ho až tehdy, když dosáhne požadované výšky.
Víte, že … ● Smrk ztepilý – pro jeho pyramidální rozvětvení ho lze použít na výsadbu širších a vyšších živých plotů, zejména ve vyšších polohách. ● Zerav západní neboli túje – je nejčastěji používaným jehličnanem do živých plotů. Je mrazuvzdorný a dobře snáší i půdy chudé na živiny. ● Dřišťál – kvůli ostnům je náročnější na údržbu. Volně rostoucí ploty z dřišťálu je třeba prosvětlovat každou zimu. Aby načervenalé listy vypadaly co nejzářivěji, potřebuje slunné stanoviště. ● Habr – rovný kmen musí zůstat odspodu až k vrcholu neporušený. Seřízneme ho až tehdy, když dosáhne požadované výšky. ● Hloh – patří k nejpoužívanějším dřevinám do živých plotů. Svou pevností a rychlým růstem vytváří neprostupnou bariéru. Nejčastěji se vysazuje do smíšených plotů spolu s ptačím zobem, bukem nebo cesmínou.
Víte, že … ● Smrk ztepilý – pro jeho pyramidální rozvětvení ho lze použít na výsadbu širších a vyšších živých plotů, zejména ve vyšších polohách. ● Zerav západní neboli túje – je nejčastěji používaným jehličnanem do živých plotů. Je mrazuvzdorný a dobře snáší i půdy chudé na živiny. ● Dřišťál – kvůli ostnům je náročnější na údržbu. Volně rostoucí ploty z dřišťálu je třeba prosvětlovat každou zimu. Aby načervenalé listy vypadaly co nejzářivěji, potřebuje slunné stanoviště. ● Habr – rovný kmen musí zůstat odspodu až k vrcholu neporušený. Seřízneme ho až tehdy, když dosáhne požadované výšky. ● Hloh – patří k nejpoužívanějším dřevinám do živých plotů. Svou pevností a rychlým růstem vytváří neprostupnou bariéru. Nejčastěji se vysazuje do smíšených plotů spolu s ptačím zobem, bukem nebo cesmínou. ● Cesmína obecná – do plotů jsou vhodnější méně ostnité odrůdy. Daří se jí na slunném i zastíněném místě.
● Ptačí zob – je vhodný k vytvarování nižších i vyšších plotů až do čtyř metrů.