Článek
I když to může na první pohled vypadat jako zbytečnost, všechny úvahy o příští sezoně je nejlepší začít zhodnocením sezony letošní. Ušetříte si tím totiž do budoucna spoustu práce a času.
Začít můžete třeba tím, že si vezmete blok a tužku (nebo příslušnou elektroniku). Přemýšlejte o tom, co se vám na zahradě daří a co by naopak stálo za to vylepšit. Pište si a zakreslujte nápady na nové uspořádání záhonů, jak by zahrada mohla v budoucnu vypadat.
Během zimy se vám odhalí v celé své kráse i se všemi svými nedostatky. Nebojte se tohoto pohledu a při hodnocení kriticky zvažte, co vám letos dobře fungovalo, co naopak ne a jaké změny v uspořádání nebo infrastruktuře by vaší zahradě prospěly třeba už v příští sezoně.
Pozorujete rádi ptáky? Připravte jim různá krmítka a do nich pestrou a vhodnou potravu
Položte si nepříjemné otázky
Nebojte se klást si různé, klidně i hodně nepříjemné otázky, které vás vyburcují k rozhodnutí.
Je třeba přemístit nebo upravit některé záhony? Je potřeba některá místa odvodnit? Bylo by dobré některé vytrvalé rostliny přesunout na jiné místo, které by jim lépe vyhovovalo? Hodilo by se někde vybudovat posezení? Založit skalku? Nebo třeba nechat kus zahrady jejímu osudu a vyrobit si malý koutek divočiny, oázu pro různé živočichy?
Přemýšlet můžete rovněž o tom, zda bylo by dobré někde vybudovat chodníček, eventuálně zda jsou na zahradě rozkopaná místa či nedokončené stavby, které potřebují dokončit a místa kolem nich začistit.
Zkrátka, zima je ideálním časem, kdy si pro příští sezonu můžete vytvořit podrobnou koncepci prací na zahradě, podle níž pak už pojedete a nic vás nezastaví. Je mnohem snazší všechno si předem dobře promyslet, rozepsat a rozkreslit než fyzicky někam třikrát přesouvat hlínu, kameny a rostliny či keře a postupovat stylem pokus-omyl.
Teď je vhodný čas na promýšlení zásadních změn
V klidu zimy máte rovněž vhodný čas dostatečně si promyslet, zda zkusit v příští sezoně zahradničit tzv. bez rytí půdy, zejména pokud už jste v minulosti o něčem podobném uvažovali.
Pokud už máte všechny záhony důkladně zryté nebo se nechcete pouštět do žádného radikálního kroku, můžete si nejprve na papíře vyhradit neprorytou část zahrady, kde byste chtěli novou metodu vyzkoušet. Poslouží vám třeba dosud zatravněný koutek.
Udělejte si test půdy
Říkali jste si v duchu už nějakou dobu, že by stálo za to udělat si test půdy, ale nějak na to nikdy nebylo dost času? Potom neváhejte a pusťte se do toho právě teď. Provedení půdního testu v tomto ročním období vám poskytne dostatek času na získání výsledků a jejich podrobné zhodnocení.
Můžete potom do půdy dodat vápno nebo jiný materiál s pomalým uvolňováním. Zimní srážky a sníh, práce, kterou s půdou provádí mráz, pomohou přísady do jara dobře zapracovat do země. Díky tomu bude zahrada na jaře správně připravená pro novou výsadbu, které se bude s příchodem slunečných dnů dobře dařit.
Máte na zahradě kyselou, nebo zásaditou půdu? Udělejte si test pH a zvětšete úrodu
Udělejte si inventuru zahradního nářadí
Nečekejte také až na jaro, abyste s příchodem prvních dnů vhodných k fyzické práci na zahradě zjistili, že některé zahradnické nářadí neplní správně svoji funkci nebo vám dokonce chybí. Nejde jenom o lopaty, motyky, vidle či rýče, ale třeba i brousky na nářadí, mazací olej nebo struny do sekačky. Nezapomeňte na nic. Udělejte si během zimy podrobnou inventuru. Poznamenejte si, které nástroje nemáte a budete je potřebovat, které je třeba vyčistit nebo nabrousit.
Na čištění máte času dost
Myslete na to, že choroby rostlin a bakterie se často a rychle šíří právě kontaminovaným zahradním nářadím. Špinavé zahradnické nůžky jsou notoricky známé tím, že do čerstvých ran na rostlinách zanášejí bakterie a plísně. Než tak náčiní definitivně uložíte k zimnímu spánku, měli byste ho dostatečně vyčistit. Nic vás nehoní, času máte dostatek. Použijte silný čisticí prostředek, horkou vodu a drátěnku, abyste nástroje s noži důkladně vyčistili.
Správné naostření nástrojů zlepší jejich výkon. Bude se s nimi lépe pracovat a poskytnou čistší řezy při prořezávání. Po nabroušení naneste na čepele trochu oleje. I v budoucnu myslete na to, že byste nářadí měli pravidelně čistit alespoň jednou měsíčně. Pokud ale pracujete s nemocnými rostlinami, vyčistěte ho okamžitě. Pravidelná údržba nářadí také výrazně prodlouží jeho životnost.
Instalujte zásobárnu vody
Měli jste letos potíže s nedostatkem vody na zalévání? Nainstalujte si tuto zimu na zahradu sudy na vodu nebo jinou zásobárnu této životodárné tekutiny, abyste co nejlépe využili sezonní srážky. Sběr dešťové vody je nezbytný pro zahradničení šetrné k životnímu prostředí a v posledních letech je vody na zalévání obecně velký nedostatek.
Můžete si proto také promyslet, jak realizovat nový závlahový systém, který vám pomůže odvést trubkami vodu ze střechy přímo na potřebná místa. Příští léto už budete na panující sucho mnohem lépe připraveni a využijete každou kapku vody.