Článek
Skalku jako ze sna může mít i ten, komu se za domem nezvedá skála, na jakou měl ve své zahradě nedaleko Černošic štěstí pan Zdeněk. Obří stěna je však pouhou kulisou pro skalničkářovo mistrovské dílo, o němž by nikdo nehádal, že ho vybudoval vlastníma rukama. Dobře založená skalka totiž podle pana Zdeňka vypadá, jako bychom ji vytrhli z krajiny.
Důležitost kamene
Na ničem nezáleží tolik jako na hornině, ze které skalku postavíme. Na jejích bedrech leží, co v ní budeme pěstovat a jakou získá atmosféru. Pan Zdeněk zvolil tmavošedý diabas, slabě alkalický, ideální pro vápnomilné rostliny.
- K běžně používaným materiálům patří pískovec, vápenec, žula, břidlice.
- Na umělý kámen a beton zapomeneme!
- Pro co nejpřirozenější vzhled skalky vybereme jediný druh kamene, nejlépe z blízkého lomu. K zaštěrkování rostlin použijeme horninu stejného ražení.
Skalka s vůní borovic, která všedností rozhodně netrpí
Správná rostlina na správné místo
Skalničkář umí poručit kamení, aby rozkvetlo a zněžnělo barvami rostlin ze zemí blízkých i vzdálených. Byť květy často nedosahují ani velikosti klokočového semene, nejsou o nic míň nápadné než záhonové trvalky.
Okázalé barvy floxů, aubriet, kluzáků, jak se botanickou hantýrkou říká hořci Clusiovu (Gentiana clusii), rozrazilů či lomikamenů nezvýraznil ani štětec, ani program v počítači. Byť je každá skalnička jiná, všechny chtějí totéž: růst v obdobných podmínkách, jaké znají ze své domoviny. A tak vysadíme správnou rostlinu na správné místo, abychom nemarnili cenný čas.
Svoboda a déšť
Na zdařilých skalkách se každé jaro odehrává tisícero zázraků. Co štěrbina, to květináč, z něhož září osívky, huseníky, trávničky, hvozdíky i dryádky, štěničníky, šatery a mydlice s dračíky, pochybky s úrazníky či nabubřelými netřesky a konikleci, jejichž květy se po opylení mění ve chmýřité bambule.
Moudro, že méně znamená více, mezi zdrobnělými pohořími neplatí. Jen ať se skalničky svobodně množí a spojují v úchvatný patchwork z květů a listů. Řada z nich se plevelí. Například třezalka olympská (Hypericum olympicum) s květy většími než u luční třezalky tečkované. Nebo bramboříky, jejichž semena šíří mravenci. Neutlačujme jejich přirozenost, dbejme však o to, aby rostlinami kameny úplně nezarostly a dovolily jim ukázat zajímavý tvar, strukturu i barvu, která se mění podle světla a při dešti. À propos dešťovka je ideální pro zalévání skalniček, zvlášť kyselomilných, jimž nesvědčí vápnitá voda z kohoutku.
Prostor pro fantazii
Vyskládáme-li kameny do různě vysokých terénních vln, bude skalková zahrada vzrušující a dobrodružná.
Rozmanité biotopy horských štítů, hlubokých roklí a suťovišť přilákají spoustu živočichů včetně slepýšů a ještěrek. Rozvrhneme hustou síť cestiček a odpočinkových plošinek, odkud se pokocháme scenérií i detaily rostlin.
Většina skalniček potřebuje dokonale drenážovaný substrát na sluníčku. Chceme-li pěstovat stínomilné kapradinky, jaterníky, plicníky, violky, jemňounké dymnivky (Corydalis) a srdcovky (Dicentra formosa), vybudujeme skalní převis nebo do skalky vysadíme dřevinu s řídkou korunou, která rozehraje poutavou hru světla a stínu.
Jak probudit zahradu do nové sezony
Zahrada s vůní historie
Může se vám hodit na Firmy.cz: Návrhy a realizace zahrad