Článek
Rozvlněné trávy, strohé zídky a hladce učesaný trávník jdou ruku v ruce s moderním rázem domu, přesto zahrada usazená ve svahu nepůsobí vůbec chladně a do venkovského prostředí s lesem za zády perfektně zapadá. Majitelé totiž vsadili na přírodní materiály a spoustu zeleně.
Příroda s městem za humny
Půvabná krajina obkličující obec ze všech stran manželům Martině a Michalovi Danešovým zcela učarovala.
„Toulky po lesnatých kopcích krásně čistí hlavu, stejně tak rádi trávíme letní večery v hospůdce u zdejšího rybníka s hladinou rozprostřenou, kam až oko dohlédne. Západ slunce, vůně ohně a zvuk kytary, to je prostě idylka,“ vypráví Martina.
Jedním dechem si také pochvaluje snadnou dostupnost do moravské metropole.
Zelená pýcha
Svažitý pozemek o rozloze 2500 m2 s architektonicky zajímavě řešeným rodinným domem usazeným na vrcholu připomíná zelený vodopád. Téměř celou plochu pokrývá hustý travnatý koberec, který se při každém došlapu měkce prohne jako polštářek z mechu. O jeho pěstěný vzhled se skoro každý den stará robotická sekačka.
Po divoké louce, která tu před devíti lety bujela, nezůstala ani památka. Zkrotily ji nápady zahradní architektky Ing. Evy Wagnerové a přání majitele, jenž si potrpí na jednoduché a zároveň výrazné linie a moderní pojetí bez zbytečných dekorací.
Ačkoli zahrada nabízí spoustu volného prostoru, nepůsobí smutně ani prázdně.
Stromy a trávy hrají prim
Bujně olistěné stromové koruny na vysokých kmíncích rozehrávají nad zeleným kobercem působivou hru světla a stínu, ale teprve až za deset patnáct let se budou moci poměřovat s jedinci z nedalekého lesa.
„Chtěli jsme obelstít čas a vysázeli už větší stromy,“ prozrazuje Martina. „Jeden ale uschl, nahradili jsme ho mladším, a hodně nás překvapilo, jak rychle ostatní dohnal. Stačí znát pár triků a můžete ušetřit celé jmění.“
Kromě rozmanitých javorů či třešní se přímo z okna obýváku otevírá pohled na ambroň západní (Liquidambar styraciflua), kterou podzim převléká do ohňových tónů. Svědčí jí místo v ostrůvkovém záhonu pod svahem, kde je vlhko.
Díky spodní vodě se tu daří dokonce i suchopýru (Eriophorum), jehož okvětí připomíná chomáče vaty. Významnou roli svěřila zahradní architektka okrasným trávám, hlavně ozdobnici čínské (Miscanthus sinensis) s útlounkými listy. Trsy vysázené do dlouhých pásů částečně kopírují křivky kamenných zídek a dokonale tak vystihují kontrast mezi živými a neživými přírodními prvky.
Sytou barvu jinak střízlivě pojaté zahradě dodávají keře rudých růží, v jejichž dlouhých výhonech se postupně utápějí sloupy pergoly i stěna z gabionů v předzahrádce.
Výhledy bez hranic
Manželé Danešovi se na protější údolí a zalesněné kopce dívají každý den. Nejen z domu, ale při pěkném počasí také z prostorné terasy před domem nebo z pohodlných křesílek pod pergolou, na níž navazuje stylově zařízená venkovní kuchyně.
Kdo chce, může posedět na dlouhých zídkách protínajících trávník ve spodní úrovni pozemku. Nasucho vyskládané zídky z moravské droby vnášejí do zahrady výrazný strukturální efekt. Navíc umožnily upravit část terénu do roviny, aby se dětem, kterým tu nechybí skluzavka, pískoviště ani tunel upletený z vrbových prutů, při hrách nekutálel míč z kopce.
Dění z ulice odclánějí od domu kovové koše vyplněné kamením, zbytek zahrady lemují stříhané keře, takže malebným výhledům nestojí nic v cestě.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
„A když padne tma, rozložíme si s Michalem na patio poblíž ambroně lehátka a pozorujeme hvězdy,“ usmívá se Martina. To je další důkaz, že i v moderní zahradě jsou útulná místa, která dýchají romantikou.