Článek
V případě, že střechou světlo pronikat nemá, volí stavitelé pergol, altánu či jiných přístřešků nejčastěji asfaltový šindel, pálenou střešní krytinu nebo plechové profily.
Má-li střecha světlo propouštět, připadají v úvahu nejčastěji polykarbonátové desky. Mezi základní přednosti tohoto materiálu patří nízká hmotnost, která umožňuje s ním velmi příjemně pracovat. Dvoumetrová deska váží zhruba tři kilogramy. Více než osmdesátiprocentní propustnost světla a vynikající schopnost odolávat povětrnostním vlivům jsou rovněž argumenty, které stojí za úvahu.
Desky se nedeformují vlivem slunečního svitu, ani nekřehnou ve vysokých mrazech. Mají rovněž vysokou mechanickou odolnost, například zhruba 200krát vyšší než sklo. To ocení majitelé altánů či pergol při krupobití, kterému by měly desky z polykarbonátu bez problémů odolat.
Komůrky rozptýlí sluneční svit a izolují
Zorientovat se v nabídce polykarbonátových desek na českém trhu je poměrně složité, ale v podstatě jde vždy o výrobky shodných vlastností. Kromě Makrolonu či Lexanu, které se na trzích objevili první, lze vybírat například z materiálů Macrolux, Polydar, Dektrade, Gutagliss či Multiclear.
Pro zastřešení pergol či altánů jsou nejvhodnější komůrkové (dutinkové) desky různé tloušťky (od 4 do 32 milimetrů), protože dokážou lépe rozptýlit sluneční světlo. Vý-robci rovněž zdůrazňují lepší tepelně izolační vlastnosti komůrkových desek, což hraje důležitou roli například při použití tohoto materiálu na zastřešení zimních zahrad či uzavřených verand. Dostupné jsou však rovněž desky plné, trapézové či vlnité. Kromě čiré varianty jsou na trhu dostupné i nejrůznější barevné odstíny, které stojí za úvahu v případě, že by měla střecha alespoň částečně stínit. Některé firmy nabízejí i desky s povrchovou úpravou, která sluneční světlo rozptyluje také.
Práci zvládne každý kutil
Jak se s polykarbonátovými deskami pracuje? Podle výrobců snadno a měl by to zvládnout každý jen trochu zručný kutil. Desky se šroubují ke konstrukci střechy pomocí speciálních vrutů s ochrannou čepičkou, které prodejce dodává spolu s deskami a distančními podložkami.
Je rovněž dobré vědět, že někteří výrobci chrání desky z polykarbonátu proti nepříznivému vlivu ultrafialového záření vrstvou UV filtru. U komůrkových desek bývá filtrem chráněna pouze jedna strana a právě na tu by měly dopadat sluneční paprsky. Výrobci polepují stranu s UV filtrem ochrannou fólií s potiskem. Některé desky jsou pak UV filtrem opatřeny po obou stranách.
Pokud hodláte desky nějakou dobu před zahájením stavby skladovat, doporučují výrobci uložit je na rovnou plochu do stínu a přikrýt neprůhlednou polyetylenovou fólií. Pokud by byly desky naskládané na sobě vystaveny slunečnímu záření, hrozí jejich deformace.
K řezání desek na potřebné rozměry je nejvhodnější úhlová kotoučová bruska, zvaná flexa. Lze použít rovněž pilku na železo nebo kotoučovou pilu s rozbrušovacím kotoučem. Rozhodně není vhodné řezat desky kotoučovou pilou s kotoučem na dřevo. Nedoporučuje se ani řezat desky, pokud je méně než deset stupňů nad nulou, protože pak hrozí jejich štípání. Pro šroubování se musí desky předvrtat. Při šroubování samořezného šroubu přímo do desky bez předvrtání otvoru materiál praská. Totéž platí o hřebících. Nedoporučuje se desky nijak lepit nebo tmelit a pokud je to bezpodmínečně nutné, je třeba použít pouze tmel od výrobce desek. Při použití nesprávného tmelu by rovněž mohly popraskat.
Ceny komůrkových i trapézových polykarbonátových desek začínají přibližně na 200 korunách za metr čtvereční.
Asfaltový šindel vítr neodfoukne
Nízká hmotnost, poměrně snadná pokládka a dostupná cena, to jsou argumenty, které podpoří rozhodnutí mnoha stavebníků altánů a pergol, aby zvolili jako neprůsvitnou střešní krytinu právě asfaltový šindel. Oproti polykrabonátovým deskám potřebuje střecha z asfaltového šindele rovněž celistvý podklad (záklop) z prken nebo OSB desek, silných alespoň patnáct milimetrů. Právě kombinace kvalitního záklopu a dobře položených šindelů je podle výrobců zárukou odolnosti proti větru i sněhové zátěži.
Na záklop střechy se klade nejprve podkladní hydroizolační pás. Okraj střechy se doporučuje ještě před položením pásu zaplechovat. Leckoho možná napadne znásobit střešní krytinu ještě asfaltovými pásy pod šindele. Nedoporučuje se to ovšem, protože šindele by se mohly zkroutit.
Se šindelem se pracuje poměrně snadno. Balení obvykle obsahuje zhruba 3 m2, jednotlivé šindele mají samolepicí body, které usnadní přilnutí k podkladu. Šindele se kladou v řadách vždy odspodu a přibíjejí se hřebíky s vroubky. Ceny za metr čtvereční se u asfaltového šindele pohybují od 130 do zhruba 350 Kč.
Plech může hrát barvami
Mezi lehké materiály, použitelné na střechy pergol či altánů, patří i plechová střešní krytina. Zajímavou alternativu představují trapézové plechy nejrůznějších profilů i barev, ale i plechové pásové profily, které imitují pálené tašky. Pro použití plechu hovoří jeho lehkost, odolnost a snadná manipulovatelnost. Nízká váha umožní snížit náklady na vybudování krovu a kromě toho se plech dodává v zajímavých barevných variantách, případně se zdrsněným povrchem. Ceny plechových krytin se pohybují od 300 do cca 500 korun za metr čtvereční.