Článek
Venkovní schodiště potřebujeme zejména na zahradách se svažitým pozemkem: k překonání výškového rozdílu nám pomohou stupně, které nás dovedou až ke vstupním dveřím. Schody jsou nutné i v případě, kdy jsme se rozhodli v suterénu vybudovat technické zázemí. Třeba „strojovnu“ pro bazén, saunu, sklep na ovoce, kutilskou dílnu.
Schody se samostatným vstupem jsou vhodné i ve dvougeneračním bydlení nebo v případě, kdy v jedné části domu zřídíme firemní část s kanceláří a ve druhé bydlíme.
Mnozí se v rámci kompletní rekonstrukce staršího domku rozhodnou i pro dodatečně vybudované schodiště, ze kterého se lze z patra dostat do zahrady.
Bezpečně nahoru i dolů
Venkovní schodiště musí celoročně odolávat větru, dešti, sněhu. Teplotní rozdíly jsou obrovské, proto volíme materiál, který zátěž snese. Stejně tak se zamyslíme i nad bezpečností. V zimě nebo při dešti se stávají schodišťové stupně kluzké, proto „hrubší“ povrchová protiskluzná úprava není zbytečnost.
U venkovních schodů je důležité precizní zpracování: nesmí se stát, že kvůli špatnému sklonu bude na stupnici stát kaluž vody nebo zatékat do konstrukce.
Jako materiál lze vybírat kamenné schodiště, které nejvíce dává pocit jistoty a stability. Chůze po něm je bezpečná, není problém nařezat jakékoli rozměry. V exteriéru se často používá kvarcit neboli křemenec, který je extrémně tvrdý. Například brazilský kvarcit nepravidelných tvarů vynikne jako dlažba u bazénu a lze ho použít i na schodišťové stupně. Je velmi odolný vůči mechanickému poškození a prakticky nezničitelný. Použít lze i pískovcové štípané desky, které nemají rub a líc a záleží jen na nás, která plocha se nám bude zabarvením více líbit.
Ryze přírodní kámen lze nahradit i stavebním prvkem z konglomerovaného (umělého) kamene, který imituje přírodní pískovec. Oblíbený je hlavně díky nižší ceně.
Schodiště, které spojuje zahradu s domem či bazénem, často zdobí klasická betonová tvarovka, která přirozeně přechází z terasy ke zpevněné cestě a schodišti. U vstupních dveří by měly schody navazovat na širší podestu. Nad ní je vhodné zastřešení, které nás v případě deště ochrání.
Velmi oblíbené jako dodatečně montované je segmentové celokovové schodiště s průměrem schodiště 600 až 1200 mm. Schodišťový stupeň tvoří plechový výlisek s protiskluznou úpravou, madla jsou v plastu (černý, hnědý, bílý) nebo z masivu (dub, buk, javor, jasan).
Kovová schodiště působí subtilně, lehce a svým nenápadným vzhledem obvykle dobře ladí se stylem domu, barevností fasády. Praktická jsou zejména točitá, která dokážou s minimálními nároky na prostor vyřešit boční vstup do domu, jsou také užitečným pomocníkem pro přístup do zahrady.
Ryze zahradní schodiště
Schody na zahradě jsou součástí zpevněných cest a ploch, slouží k překonávání výškových rozdílů.
Podle zásady přírodně krajinářské tvorby bychom měli schodiště v zahradě spíše potlačit, aby co možná nejvíce splývalo se zelení.
Dvě výškové úrovně spojujeme co nejkratším směrem. Zahradní schody musí sloužit celoročně, pohodlné a bezpečné stoupání za každého počasí je důležité.
Odborníci doporučují správný poměr výšky a šířky jednotlivých schodů. Při výpočtu stupňů vycházíme z daných výškových poměrů schodišťového prostoru a jeho návaznost k terénu. Jedním běžným krokem (tj. délka 60-65 cm) musíme překonat dvě výšky schodu a jednu jeho šířku.
Pro výpočet správných poměrů výšky (v) a šířky (š) používáme vzorec: 2 v š = 60-65 cm.
Čím je schod širší, tím musí být nižší, a opačně.
Pro pohodlné zahradní schodiště volíme výšku schodu v rozmezí 10-20 cm, nejčastěji 15, 16 cm.
Delší schodiště prokládáme podestou nebo menším odpočivadlem.
Materiál na schody do zahrady má být v souladu s ostatními stavebními prvky v zahradě: oblíbený je kámen, keramika, dřevo, pěkné jsou v zeleni i prefabrikáty z vymývaného přírodního kamene, říčních oblázků atd.