Článek
Letošní léto bude bezpochyby jiné, než jsme zvyklí. Na zahradě doma či na chalupě zřejmě budeme trávit více času než kdykoliv předtím.
Za úvahu proto stojí pořízení zahradního krbu. Večerům, které tam strávíte, dodá tu správnou atmosféru. Jednodušší variantou bude určitě některý ze stavebnicových zahradních krbů. Pořídit se dají v hobbymarketech.
Jestliže ale nemáte úplně jasnou představu, jaký krb chcete, co všechno od něj očekáváte, vyplatí se navštívit některého ze specializovaných prodejců nebo zajet rovnou k některému z českých výrobců.
Beton versus kov
Celobetonové krby jsou nejlevnější variantou. Na výběr jsou různé povrchové úpravy, od vymývaného kamínku přes otryskávaný povrch až po omítku rozmanitých barev.
Betonové krby s kovovými střechami patří do střední kategorie. I v tomto případě nabízejí výrobci více materiálů. Kromě ocelové lze zvolit také krbovou střechu měděnou či nerezovou.
Celokovové zahradní krby ocení milovníci elegantního designu. Luxusně působí zejména ty nerezové. Ani ty však nemusejí být jen v typickém stříbrném odstínu. Výrobci nabízejí i varianty s nástřikem speciálními barvami v různých odstínech, např. v černé, tmavě či světle šedé, bronzové nebo hnědé metalické.
K dostání jsou modely s pojezdovými kolečky pro snadné otáčení či přemístění. Ty jsou vhodné především na terasy.
Malé, velké i s mnoha doplňky
Limitovat vás nemusí ani velikost zahrady. Stavebnicové krby totiž umožňují sestavit krb přesně podle vašich představ a prostorových možností.
Základní varianta venkovního krbu splní svůj účel perfektně, zároveň zabere minimum místa. Na prostornější zahradu můžete zvolit sestavu s jednou či více praktickými odkládacími plochami a úložným prostorem nebo variantu rohovou.
Příznivci uzení by měli sáhnout po některém z modelů s douzovací střechou. I když s klasickou udírnou se to srovnat nedá.
Živý plot je ozdobou zahrad
A na své si přijdou i ti, kteří od krbu očekávají víc než jen maso připravené na vodorovném roštu. Ke krbům se dá totiž dokoupit celá řada příslušenství.
Fajnšmekři, kterým vadí odkapávání tuku do ohně, mohou klasický rošt vyměnit za desku z přírodního kamene, nejčastěji žuly.
Dokoupit je ale možné také např. grilovací jehlu poháněnou elektromotorkem pro přípravu špízů či kuřete nebo závěsný kotlík.
Originál na míru
Kdo by si náhodou z hotových výrobků a jejich kombinací nevybral, může si postavit, ať již svépomocí, nebo od odborníků, krb na míru. Počítejte ale s tím, že jeho stavba není úplně jednoduchá.
Před stavbou venkovního krbu totiž musíte vybudovat na vybraném místě betonový základ. Důležitý je také správně zvolený materiál, např. žáruvzdorné cihly ze šamotu. Dobře je potřeba naplánovat i kouřovod, abyste si nezničili třeba fasádu domu.