Článek
„Nerovný terén s mírnou svažitostí nám poskytl mnohem více šancí pro vymodelování zahrady než rovinatá plocha bez členění,“ říká autor návrhu Ing. Lubomír Řiháček.
Požadavkem majitele bylo vytvořit okrasnou zahradu s velkou plochou trávníku pro maximální vyžití vnoučat. Proto na zahradě vznikla vedle teras, zdí a schodů plynulá travnatá plocha, přizpůsobující se výškovým rozdílům.
Stejně tak se tu vyskytují odpočinkové plochy se záhony, které přidávají zahradě na dynamice.
Koncept zahrady
Kvůli svažitosti terénu bylo nutné rozdělit plochu do dvou úrovní. Jednu představuje trávník pro volnočasové aktivity a další zídkou oddělená relaxační zóna s dominantní terasou domu. Na terasu navazuje malá plocha trávníku a výsadba okrasných dřevin a trvalek.
Řešil se také vjezd do garáže včetně parkovací plochy. Majitel chtěl zkombinovat kámen, vyskytující se na zídkách a šlapácích v trávníku, s dlažebními kostkami, to vše do tvaru oblouku, protože oblé linie působí přirozenějším dojmem. Při jejich výběru se bralo na zřetel i to, že jde o namáhané plochy, které vyžadují dlažbu zátěžovou.
Seskupení rostlin
Trávník sice tvoří velkou část zahrady, avšak záhony s mnoha okrasnými rostlinami se objevují nejen v předzahrádce a podél zídky, ale také na obou stranách vjezdu do garáže.
Dominantou záhonu u krbu je jedle korejská (Abies koreana) s podsadbou okrasných trav, jako jsou ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) a nízké druhy kostřavy (Festuca).
Vše doplňují kobercové trvalky – hvozdík (Dianthus) a tařička (Aubrieta).
Na záhonu u garáže je vysazen pás velkolistých hortenzií (Hydrangea macrophylla) s barevným aspektem na přelomu léta a podzimu.
S kamennou zdí efektně kontrastuje růžový záhon. „Zvolili jsme stromkové růže právě proto, že oddělují prostor psího kotce a trávníku. Svojí barvou a vůní rozveselí vzdálený roh zahrady.“
Kostru záhonu mezi domem a krbem tvoří (zleva od krbu) ibišek syrský (Hibiscus syriacus), hadí smrk (Picea inversa) a převislá moruše (Morus alba).
Nižší patro je zastoupeno (opět zleva) zakrslými kultivary červenolistých dřišťálů (Berberis Thurnbergii), mochnami (Potentilla), denivkami (Hemerocallis) kvetoucími v první polovině prázdnin. Záhon je lemovaný půdopokryvnými štěničníky (Iberis) kvetoucími zjara.
Dominantou záhonu nad zídkou je vřesoviště sestavené z vřesů (Calluna), vřesovců (Erica) a zakrslých kultivarů borovice (Pinus pumila).
Okraj záhonu zvýrazňuje kompaktní odrůda smrku ztepilého (Picea abies), dále magnólie (Magnolia), která svojí výškou společně s červenolistým javorem (Acer platanoides Crimson King) zabraňuje přímému průhledu z ulice do zahrady.
Pod zídkou se opakuje prvek vřesoviště, v tomto případě vřesy doplňují pěnišníky (Rhododendron), vřesovce a solitérně vysazená převislá borovice (Pinus Pendula).
V další – osluněné části – se nacházejí kvetoucí dřeviny jako vajgélie (Weigela), tavolníky (Spiraea), roubované čarověníky a sloupový jalovec (Juniperus).
Vedle schodiště u terasy, na vzdálenější části záhonu, jsou zakrslé dřišťály (Berberis thunbergii Atropurpurea Nana) doplněné nízkým hořcem (Gentiana acaulis).
Příjezdovou cestu do garáže lemují sloupové habry (Carpinus betulus Frans Fontaine) s trvalkovou podsadbou. V předzahrádce je k vidění kombinace kvetoucích keřů, trvalek a půdopokryvných dřevin.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Vzdálenější roh je osazen zajímavým kultivarem smrku (Picea acrocona), jež je výrazným prvkem nejen v období Vánoc.