Článek
Celá zahrada je komponovaná jako barevně kvetoucí oáza pro chvíle odpočinku, ale i chvilky pozastavení a pokoukání. Však jsou také majitelé výtvarníci se smyslem pro barvu – milují zejména modrou, která je také erbovní barvou jejich interesantní, ručně točené zahradní i interiérové keramiky.
O místo na slunci se tu dělí rostliny, patřící do klasické babiččiny zahrádky, s květinami a dřevinami charakteristickými pro slunné Středozemí. Výsadbu doplňují tuláci: kopretiny, zlatobýl či zvonky, které sem přiletěly z okolních luk.
Celek Klimešovi doplnili uměleckými artefakty ve tvaru amfor, džbánů a umně prolamovaných mis a také sochami a objekty vlastní výroby. Mezi nimi se báječně vyjímá modře glazovaná kočka v nadživotní velikosti. Jednotícím prvkem zahrady je také modře natřený zahradní, dříve kuchyňský nábytek, opatřený pruhovanými polštářky. I ten dává zahradě stylovou podobu středomořské Provence.
Jak se dělá zahrada na dvorku
Představte si protáhlý, ze všech stran obestavěný obdélníkový prostor o velikosti sto padesáti čtverečních metrů, vydlážděný mozaikou šlapáků. Od vstupních vrat až k vratům zadní průjezdní stodoly se klikatí pěšinka, lemovaná květináči, kvetoucími houštinami, náspy a teráskami.
Původně tu byl vybetonovaný vesnický dvorek s dřevníky, hnojištěm a slepičárnou. „Chalupu jsme koupili v devadesátém druhém roce. Je postavena na rovince pod svahem, obklopena lučinami a panenskou přírodou. A ta vyhlídka do okolního terénu a zvlněné kopce s rozhlednou Kletě!“ říká nadšeně majitelka. „Už rok nato jsme se s manželem pustili do budování zahrady. Navezli jsme zeminu, obstarali si autentickou starou dlažbu a ploché kameny, kterými se dříve dláždívalo zápraží, a dali jsme se do sázení. Řídili jsme se při tom jen citem: šlo nám hlavně o to, aby zahrada měla radostnou atmosféru a abychom se tu cítili dobře.“
V zahradě Klimešových nerostou žádné jehličnany. „Les máme nad chalupou, takže si ho nepotřebujeme pěstovat na zahradě,“ usmívá se paní domu a prozrazuje: „Samozřejmě, když chceme, aby nám zahrada celý rok kvetla, musíme se hodně starat: zaštipovat, plít, mohutně hnojit a dosazovat. Je tu tolik kytek, že nám v horkém létě zalévání zabere i několik hodin. Ale nám to nevadí, ze zahrady máme radost a její rozmanitost a barevnost nás nabíjí.“
Fuchsie, ibišky, oleandry
Procházka zahradou je zážitek. Proplétáte se mezi kvetoucími ibišky, voňavými oleandry a mohutnými durmany obsypanými obrovskými „trumpetami“. Iluzi jihu násobí fakt, že durmany a také některé oleandry rostou přímo ze země. Mohutné rostliny si majitelé většinou vypěstovali, některé získali darem od známých. Prostor pod korunami jižních krasavic patří nižším rostlinám: například desítkám muškátů, které jsou rozmístěné nejen v oknech, ale i v terénu. Jsou láskou paní domu, stejně jako drobnější, ale mohutně kvetoucí surfinie a petúnie. Láskou majitele jsou zase fuchsie, jejichž řady zdobí jak růžovofialové vojsko dvoreček a lemují kamenné zídky u stavení.
„Mám tu fuchsie stromkové, keříkové i převislé, hroznokvěté i plnokvěté, fuchsie do polostínu i takové, které snesou slunce,“ vysvětluje pan Klimeš, který kromě kytek miluje také bubny, svou džezovou kapelu a práci s hlínou na hrnčířském kruhu. Vytváří mistrovské kusy, které v této velikosti zvládne málokdo. Však také zdobí reprezentační prostory mnoha českých zámků, jezdí si pro ně kupci ze zahraničí. „Je to radostná práce, pro niž sbírám inspiraci v naší zahradě“, přiznává keramik.
Na venkovském dvoře proměněném v zahradu nepřehlédnete ani romantické zákoutí ve stylu „rumiště“, jak umělecky komponovanému místu říká majitelka. „Je stinné, a tak jsme tu spolu s bylinkami a kapradinami vysázeli vlhkomilné rostliny: azalky, hortenzie, skalníky, hosty a bergénie.“ Tu a tam z kytek vykukují mechem obrostlé kameny, které majitelé postupně natahali na zahradu z okolí. Z jedné strany tento nostalgický prostor uzavírá obvodová kamenná zeď, obrostlá břečťanem. „Je původní, jen jsme ji vyspárovali a nechali porůst břečťanem a zimolezem,“ říká paní Ludmila. Z boku rámuje rumiště zídka. Je to boční zeď zahradního altánu přestavěného z dřevníku. Je moc příjemné trávit zde polední siestu a při tom pozorovat zahradu.
Kočky šíří pohodu
Zídka je vyšperkovaná sbírkou starého hospodářského a kuchyňského náčiní: vedle mohutné kovadliny postává několik starých likérových lahví z hnědého a zeleného skla, blýskají se vycíděné kovové naběračky, v pozadí zahlédnete masivní kuchyňské váhy dělící se o prostor s konví na petrolej…
Výsledkem je iluze neobyčejně půvabného rumiště, jehož vyznění podtrhuje i několik o zeď opřených dřevěných loukoťových kol, litinové součástky od řezačky a staré mlýnské kolo.
Zahrada má ještě jednu zvláštnost: oplývá slaměnými ošatkami, polštářky a nikami, sloužícími jako pohodlné kočičí pelíšky. Klimešovi jsou totiž kočkomilové a ujmou se každé ztracené, nemocné či odvržené tulačky. Málokdy tu mají méně nežli dvacet koček. „A kočky nám péči bohatě oplácejí pohodou, kterou kolem sebe šíří,“ usmívá se paní Ludmila.