Článek
„Kamarádka mi poslala zajímavé fotky náprstníků, které našla pod Ondřejníkem. Ptala se, jestli je chci vidět. Musím říct, že jsem z těch fotek byla paf a samozřejmě jsem je hned chtěla spatřit na vlastní oči,“ svěřila se Právu Eva Huňková, která je vášnivou bylinkářkou a propagátorkou vaření z divokých rostlin.
K zvláštním náprstníkům následně vyrazily obě. „Byla to nádhera. Každý náprstník byl zakončen na vrcholu květem připomínajícím zvoneček. Byly různých barev,“ popisovala Huňková s tím, že jí připomínaly mix náprstníku a slézu. „Nikdy jsem takové ještě neviděla, a to se přírodou toulám neustále,“ podotkla.
Chyba genetického kódu
Také samotní odborníci, na které se Právo obrátilo, uvedli, že takové náprstníky ještě na vlastní oči nezaznamenali. „Osobně jsem takhle narostlé náprstníky ještě neviděla. Zřejmě jde o mutaci způsobenou DNA transpozonem, říká se tomu také skákavé geny. Ty se pohybují podél vlastní DNA a způsobují změny tvaru rostlin. U těchto náprstníků vytvořily změnu u tvaru květů,“ vysvětlovala botanička Šárka Cimalová z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Také z dendrologického oddělení ostravské zoologické zahrady a botanického parku se shodli na tom, že jde o chybu genetického kódu. „Jedná se o takzvaný pelorický květ. K vytvoření zdánlivě vrcholového květu na konci květenství tvořeného souměrnými květy dochází vlivem vnějších či vnitřních podnětů. Pelorie může být pravidelná i nepravidelná. Podobně k tomu dochází i u orchidejí,“ upřesnil zahradník-specialista David Kubala.