Článek
Prořezávka na podzim
Stromy a keře, jež se rozrostly, musíme upravit a seříznout, aby příští rok dobře plodily. Zejména angrešt, rybíz, maliník a ostružiník. Prohlédněte dobře i koruny všech ovocných stromů. Odstraňte suché, odumřelé či nemocí napadené větve.
Koruna by také neměla být příliš hustá, aby propustila dostatek světla k plodům. Na odříznutí silných větví použijte pákové nůžky, na velké větve raději použijte zahradnickou pilku.
Tam, kde je horší prostupnost, použijte teleskopické zahradnické nůžky. Dbejte na to, aby ostří nástrojů bylo čisté, aby nedošlo k zanesení nákazy do stromu. Pokud se tak stane, ošetřete strom tzv. stromovým balzámem nebo štěpařským voskem.
Barvy, laky a lazury na dřevo: Kdy co použít?
Provzdušnění trávníku
Trávník na podzim určitě posekejte a také provzdušněte. Aby se do půdy a ke kořenům dostal dostatek vzduchu, vody a světla. Jedině tak budete mít na jaře vitální travní porost.
Akce, do níž se pustíte, se jmenuje vertikutace. Odstraní plevel, mech a zbytky posečené trávy. Posekáte tím rovněž travní výběžky, čímž podpoříte jejich růst.
Na menší plochu stačí vertikutační hrábě, pro rozměrnější plochu zvolte vertikutátor. Tuto práci provádějte v září a říjnu.
Hnojení jako ochrana
Plíseň sněžná je hrozba, a proto trávník udržujeme v dobré kondici. Klíčové je hnojení. Na podzim aplikujte přípravky s vyšším obsahem draslíku, fosforu a hořčíku. Rostliny dostanou potřebné živiny pro zdravý růst.
Zvolit můžete hnojiva granulovaná, jež jsou vhodná pro vysoké porosty. Pro nižší volte raději tekutá, ve vodě rozpustná. Vždy dbejte na správné dávkování, příliš velké množství může rostliny spálit! S hnojivem pracujte jen v rukavicích.
Uklízí celá rodina
Na podzim je důležité z trávníku odstranit popadané větvičky, listí, staré plody a všechny nečistoty. Když je necháme ležet, bude se šířit plíseň, houby, což zhorší zdraví rostlin. Listí lze kompostovat, ale také nahrnout ke kořenům některých květin, stromů a keřů: milují ho třeba trvalky. Z jednotlivých záhonů určitě odstraňte veškerý plevel.
Co všechno dokáže povrch z kamínků
Nesmí zmrznout ani nastydnout
Rostlinky snášejí mráz rozličně, proto je dobré znát jejich potřeby a nároky. Nejvíce ohrožené jsou ty v květináči, protože jejich kořeny nejsou uschovány v hluboké půdě. Proto snadno vymrzají. Květináče tedy přemístěte: nejlépe do sklepa, nebo alespoň ke stěně domu, pod střechu. Lze je pro jistotu podložit polystyrenovými deskami, rostliny překryjte ochrannou tkaninou a květináče obalte kokosovou rohoží.
I na korunky mladých stromků dejte netkané textilie nebo pytlovinu. Rostliny na záhonech uvítají vrstvu chvojí, teplomilné rostliny ale dejte do skleníku či sklepa.