Článek
Dříve jiskřivá voda byla najednou zelená jako brčál, popřípadě mléčně kalná. Koupat se v ní sice dalo, ale žádná slast to zase nebyla. A přitom stačí maličko, aby se takové věci neděly.
Pozor na šmejdy
„Jediné, co potřebujete, jsou kvalitní prostředky na úpravu vody,“ tvrdí odborník na čistění vody Patrik Zmeškal. Ale zároveň upozorňuje, že na trhu se bohužel stále objevují nespolehlivé míchaniny, které nemají potřebné hygienické a zdravotní atesty, a co do účinnosti jim není co věřit. Současně varuje i před podomácku míchanými sloučeninami, které mohou vážně ohrožovat lidské zdraví. Bazénovou chemii bychom tedy měli kupovat pouze u zavedených obchodníků, nejlépe u těch, kteří bazény prodávají a mají s jejich provozem a údržbou letité zkušenosti.
Péče o vodu není věda
Co je pro stoprocentní účinnost bazénové chemie nejdůležitější? Podle Zmeškala je rozhodující výběr nejkvalitnějších surovin a používání pouze osvědčených receptur, podle kterých se přípravky míchají. Možná někoho překvapí, že skutečně ověřené a kvalitní přípravky jsou nabízeny v komplexní řadě, to proto, aby na sebe vhodně navazovaly.
„Ale nelekejte se. Jejich používání je i tak snadné. Vodu si musíte nejdříve řádně připravit, aby reagovala tak, jak potřebujete. Vše potřebné lze například najít v osvědčených řadách bazénové chemie Azuro nebo AquaMar. Od kapkových a proužkových testerů na měření a úpravu pH a chlóru, přes ALG přípravky na hubení řas až po přípravky, který už v zárodcích ničí bakterie. A když se náhodou voda zakalí, je dobré mít po ruce flokulant nebo projasňovač. Péči o vodu zvládne s takovými pomocníky kdokoliv. A i bazénovému ´nováčkovi´ nezabere tato činnost víc než patnáct minut týdně,“ dodává Patrik Zmeškal.