Článek
V českém překladu její název zní Hvězdný svit Avatar. Vědecký tým společnosti Bioglow pod vedením molekulárního biologa dr. Alexandra Krichevskyho ji pojmenoval podle světoznámého filmu a zároveň podle jemné záře, jíž rostlina vydává. Ta se totiž ze všeho nejvíc podobá svitu hvězd na noční obloze.
Co je Starlight Avatar? |
---|
Nový druh zářivé rostliny byl vypěstován přenesením části genů zodpovědných za bioluminiscenci ze světélkujících mořských bakterií Photobacterium leiognathi do chloroplastů kultivovaných rostlin tabáku křídlatého, latinsky Nicotiana alata. |
Alexander Krichevsky zkoumal bioluminiscenční projevy mořských bakterií a zároveň studoval molekulární biologii rostlin. Odtud byl už jen krůček k myšlence vytvoření zářících rostlin. Vědci pracující v tomto oboru slibují, že pokud by se podařilo vypěstovat dostatečně velké a silně zářící rostliny, lidstvo by získalo například „čistý“ zdroj pouličního osvětlení. A stačí si jen vybavit noční satelitní snímky planety Země, aby bylo zřejmé, o jak zásadní objev by v takovém případě šlo.
První rostliny, jichž se dvě desítky objeví na konci ledna na internetové aukci pro veřejnost, nemají zatím příliš dlouhou životnost - pouhé dva až tři měsíce. Vědci je uchovávají nejprve na vyživujícím gelu v průhledných kultivačních boxech, v nichž udržují 100% vlhkost a teplotu 25 až 26 °C.
Teprve ve chvíli, kdy rostlina vyroste natolik, že jí box začne být malý, přesadí ji do květináče. Pravděpodobně kvůli šoku z dramatické změny prostředí přežije tento přechod obvykle jen přibližně polovina květin. Na těch, které přežijí, je pak ale díky přístupu vzdušného kyslíku mnohem lépe vidět, jak září.
Výzkum a vývoj zářivých rostlin nemá na světě jen své příznivce, ale také odpůrce. Protože jde o geneticky upravené organismy, odpůrci se obávají o jejich nekontrolovatelné zavlečení do volné přírody. V případě současných prvních avatarů však riziko přemnožení rozhodně nehrozí. Na to jsou příliš zranitelní, a navíc vědci tvrdí, že jejich bioluminiscenční schopnosti jsou opylením nepřenosné. |
Vědci neponechávají květiny na přímém slunci, ale v mírném stínu, tedy zhruba při intenzitě třetiny přímého slunečního záření. Přímé slunce by rostliny zahubilo během pár dní. V současnosti proto nejsou květiny Starlight Avatar určeny k přesazení ven na zahradu, ale pouze k domácímu pěstování.
Vědci, kteří avatara vytvořili, jsou si plně vědomi, že stojí teprve na začátku vývoje, a tak se v odhadech možností využití těchto rostlin příliš neunáhlují. Slibují, že by se v nejbližší budoucnosti chtěli zaměřit na vypěstování rostlin s více barevnými odstíny záře a především zvýšit její intenzitu. První veřejně využívané květiny by mohly sloužit k nočnímu osvětlení dvorků nebo jako orientační světla podél silnic.
V současné době probíhá výzkum zářících květin i na jiných pracovištích. K nejznámějším patří tým Antonyho Ewanse, pracující na projektu Glowing Plants: Natural Lightning with no Electricity (Zářící rostliny: Přirozené osvětlení bez elektřiny), který je financován z dobrovolných příspěvků díky kampani na serveru Kickstarter. Ti slibují prodej prvních semen zářících rostlin nazvaných Arabidopsis již v září letošního roku. |