Článek
Výstava, kterou nyní hostí v Atlantě, objela v loňském roce celý svět a všude nadchla své návštěvníky neuvěřitelně povedenými sochami vytvořenými z živě rostoucích rostlin.
Bez nadsázky lze říci, že živé skulptury letos obsadily každý volný kout zahrady, včetně vodních ploch.
Zatímco loni výstava čítala 19 soch, letos jich mohou návštěvníci v botanické zahradě napočítat osmadvacet.
Žáby, gorily nebo orangutani nově doplňují „oblíbence“ z minulého ročníku, k nimž patřil jednorožec, zlobr, kobry, králíci či motýli.
Největší květinovou sochou, kterou je možné v zahradě spatřit, je bohyně země. Má na výšku něco málo přes 7,5 metru a celá dohromady váží 29 tun.
Záplava jejích vlasů je osázena různými druhy květin, pramen po prameni. (Podle údajů botanické zahrady je na soše 18 tisíc rostlin.) Z ruky jí pak vytéká potůček, který se přidává k vodám kolem tekoucí kaskády.
Sochy jsou navrženy tak, aby bylo možné květiny v nich přesazovat, takže každý rok vypadají jinak a vzbuzují také úplně jiné dojmy. Jejich autoři z neziskové společnosti International Mosaiculture of Montreal je vytvořili pomocí pokročilejší verze techniky používané při výrobě „plněných keřů“.
Celkem 110 tisíc pečlivě upravovaných květin (hlavně letniček) je zasazeno do koberců z půdy, rašeliny a mechu. Ty pokrývají ocelové formy, které jsou, mimochodem, už samy o sobě uměleckými díly, a dávají jim onen nádherný barevný háv.
Aby měly květiny neustále dostatek vláhy, je uvnitř každé sochy uschován sofistikovaný zavlažovací systém, díky němuž rostliny v horkých letních dnech neuschnou.
Sochy byly do zahrady převezeny speciálními nákladními vozy s kontrolovaným systémem klimatu.