Článek
Kromě prostokořenných stromků (prodávaných bez substrátu a kontejneru či květináče) a keřů na trhu přibývá i školkařský materiál již kontejnerovaný, zvláště drobného ovoce. Takovou sadbu můžeme vysazovat během celého vegetačního období bez rizika, že se neujme.
Jakou odrůdu a kam?
Ještě předtím, než vůbec přikročíme k výsadbě, měli bychom si pečlivě rozmyslet, jaký druh a jakou odrůdu si pořídíme. Kromě klasiky - rybízu, angreštu, ostružiníku, borůvek, zimolezu - na příčkách oblíbenosti strmě stoupají také dříny, zimolezy, rakytník, hlošina, aktinidie. Závisí to nejenom na podmínkách, které máme, ale také na prostoru a naší předpokládané spotřebě ovoce.
Ideální je, když na sebe dozrávání navazuje, a ne když vše dozraje najednou.
Pěstitelská strategie
Musíme si uvědomit, že několikacentimetrová rostlinka v kontejneru může mít časem dva i čtyři metry na výšku a dva metry na šířku. To platí např. u muchovníků, zimolezů, dřínů, hlošin, rakytníků, ostružiníků apod.
- Lepšího výsledku dosáhneme vysazením více odrůd, které se mohou vzájemně opylit.
- U rakytníků a aktinidií je nutností mezi samičí rostliny umístit jednu samčí.
- Pro borůvky je nezbytné připravit substrát kyselý pomocí rašeliny a dobré je mulčovat kůrou, hoblinami ze dřeva jehličnatých dřevin.
Příprava výsadbového prostoru
- Výsadbová jáma musí být tak veliká, aby kořeny byly volně rozprostřené a pod kořeny byla ještě nakypřená zem. Hloubka výsadby zpravidla odpovídá hloubce výsadby ve školce.
- Použijeme kvalitní substrát, vykopanou zem můžeme použít do horních vrstev.
- Dobré je přidat dlouhodobě působící hnojivo. Okamžitě působícím hnojivém při výsadbě nehnojíme!