Článek
O praktické rady, jak správně samozavlažovcí truhlíky používat, jsme požádali zahradníka Olega Frajmana. „Velmi důležitý je objem zásoby závlahy v truhlíku. Poměr substrátu k obsahu zálivky by měl v letních měsících být zhruba 1 díl vody na 0,75 dílů zeminy. Nejoblíbenější délka truhlíku je 60 cm: to odpovídá šesti litrům vody ku čtyřem litrům zeminy.
Aby zálivka v zásobníku vydržela i v teplých letních dnech několik dnů, měl by být zásobník na zálivku asi o čtvrtinu větší než objem pro zeminu. Jsou i truhlíky, kde lze dodatečně nouzově zvětšit objem zálivky až o 2 l přidáním plastové lahve.
Pěstitel by měl mít dokonalý přehled o množství zálivky v zásobníku. To umožňují široké otvory přes celou šířku truhlíku. Stačí pak jen letmý pohled. Široký otvor se také neucpe vzrostlými květinami ani spadlými lístky a nepotřebuje ani žádnou, obvykle nepřesně ukazující měrku – plovák.
Nešikovné jsou také nalévací otvory v podobě trubek, umístěné uprostřed truhlíku nebo v jeho rozích. Část zálivky skončí na fasádě nebo dojde k přelití. Nejlepší pěstební výsledky mají truhlíky se širokými knoty, které dokážou udržet vlhký substrát i přes parné poledne. Některé starší a ve vývoji překonané typy truhlíků využívají pouze vzlínavosti substrátem. Pro stinná místa je tato závlaha dostačující, avšak na slunných stanovištích se tyto truhlíky neosvědčily.“
Konstrukce truhlíku
V samozavlažovacím truhlíku jsou dva prostory. Horní je pěstební a spodní je zásobníkem vody. Oba prostory odděluje mezidno (rošt), kterým je několikrát protažený široký knot. Voda se spolu s rozpuštěným hnojivem nalévá do nalévacích otvorů, pouze před zakořeněním sazenic se opatrně zalévá přes substrát. Rostliny tak odebírají vláhu s živinami přesně a rovnoměrně podle svých potřeb. Důležité je, aby nalévací otvor truhlíku byl dostatečně široký, aby se zálivka do nádrže dobře doplňovala. Nejnovější truhlíky mají i vyrovnávací nožičky proti sklonu okenního parapetu.