Článek
Pro sazenice květin vyráží do zahradnictví v Oticích i Helena Hromadová z nedaleké Opavy. Poohlížela se hlavně po petrklíčích a maceškách. „Ty jsou skvělé a dlouho vydrží,“ řekla žena a dodala, že nabídka se jí líbí nejen z důvodů kvality, ale i ceny.
Tu se snaží držet rodinné zahradnictví co nejníže. Jahody mají od 17 do 35 korun podle druhu, sedmikrásky belisky za 25, macešky za 15, primule za 25 a hortenzie za 200 korun.
„Jsou to výrobní náklady plus naše malá marže,“ vysvětlil spolumajitel zahradnictví Jan Weiss. Zájem o výsadbu podle něj rok od roku stoupá. „Když vysvitne slunce, tak je zájem o všechno, lidé chtějí sázet, pěstovat, mít vlastní úrodu. Na jaře jde většinou o jarní květiny a sadbu zeleniny,“ popsal.
Ve velkém Zahradnictví Chládek v pražských Střešovicích, které připomíná spíše botanickou zahradu, jsou květiny o něco dražší. Primule stojí o čtyři koruny víc než v Oticích, macešky jsou za 18 korun a sedmikrásky vyjdou na 49 korun.
Jaké saláty si letos můžete vypěstovat? Zkuste trochu zaexperimentovat

Seniorce Aleně s manželem ale vyšší ceny nevadí. „Je tu sice trochu dráž, ale kvalita je vždy skvělá. Máme jistotu, že ze sazenic vyroste to, co je inzerováno, a vydrží to. Navíc tu mají vše. Koupili jsme 10 malých sazenic jahod za 169, malé buxusy za 129, hyacinty za 55 a pelargonie za 69 korun,“ vyjmenovala spokojeně seniorka při skládání nákupu do auta.
Zdraží se jen mírně
Ceny budou podle Marcely Nachlingerové ze Svazu květinářů a floristů podobné jako loni. Pokud někdo zdraží, bude to jen mírně. „Jsou dražší substráty, květináče, hnojiva, energie, doprava a hlavně personální náklady. To vše se odráží v konečné ceně. Obchodníci ale často raději zdraží méně na úkor marží, tlačí je velká konkurence.
Obecně se dá říct, že se letos zdražuje zhruba o pět až deset procent, ne vždy se to ale v konečné ceně projeví,“ uvedla Nachlingerová. Ve městech může být podle ní cena vyšší. Například bylinky prodávají v Oticích za 40 korun, v zahradnictví Hortis v Židlochovicích na Brněnsku jsou za 61 korun a v pražském Zahradnictví Chládek stojí většina 89 korun. Zatímco balení 10 macešek stojí v Židlochovicích 79 korun, v Praze vyjdou o 50 korun dráž.
Nepříjemnou konkurencí pro zahradníky jsou podle Nachlingerové často levnější supermarkety a večerky, které prodávají bylinky a jarní květiny jako doplňkový sortiment. „S takovou konkurencí se těžko bojuje, protože zákazník dřív než na kvalitu nebo původ rostliny hledí na cenu,“ dodala Nachlingerová s tím, že rostliny v supermarketu jsou většinou nesprávně ošetřované a skladované. Jejich hodnota tak klesá.
Oblíbené jsou v Česku například pelargonie a muškáty. Jejich cena se ale vzhledem k počtu druhů a velikostí určuje špatně. „Pokud bychom uvedli nějaký průměr, tak ty nejběžnější pelargonie v květináči stojí od 65 až sto korun. Domníváme se, že v této relaci se budou pohybovat i letošní ceny muškátů,“ dodala Nachlingerová.
Chcete se v létě chlubit barevnou zahradou plnou květů? Zasejte už nyní odolné letničky

Producentů je málo
Ze zeleniny pak mizí hlavně saláty, kedlubny, ředkvičky a osivo, tedy plodiny vhodné pro pěstování ve skleníku a fóliovníku. „Plodová zelenina se sází až v dubnu, po třech zmrzlých. Teď ji ani nedoporučujeme kupovat. Lepší je pořídit ji až v době, kdy se rovnou sadí,“ nastínil Weiss. Sazenice zeleniny proto někteří prodejci do sortimentu ještě ani nezařadili.
Weisse ale trápí především to, že přímých producentů sazenic je málo. „Bojujeme s tím, že nestihneme vyrobit, co lidé chtějí, proto jsme zrušili velkoobchod. Snažíme se tak vypěstovat a prodat vše zákazníkům přímo. Tím eliminujeme velkoobchodníky, kteří od nás nakoupí a přidají si k tomu svou marži,“ vysvětlil.
„Cena neroubovaných sazenic rajčat, paprik či okurek se pohybuje od 20 až 25 korun. U roubovaných je cenový rozptyl vyšší, od 85 do 160 korun,“ dodala Nachlingerová.
Velký zájem je nyní i o cibuli sazečku a sadbové brambory. Ty se podle tradice mají sázet okolo svátku svatého Josefa, tedy 19. března. Pět kilo sadbových brambor stojí u Chládka 189 korun, v Hornbachu jsou zhruba o 25 korun levnější a v zahradnických e-shopech se dají koupit i za 130 korun.
Velký zájem je i o ovocné keře a stromky. „Největší zájem je o jahodník, keře borůvek, rybízů, angreštů i o klasické ovocné stromy,“ uvedla Nachlingerová. Například keř kanadské borůvky stojí okolo 150 až 200 korun.
Máte-li zasazeno a vyseto, pusťte se do úklidu zahrady a terasy. V létě si za to poděkujete
