Článek
V rodu Paeonia figurují opadavé keře, trvalky a hybridy vzešlé zkřížením obou skupin. Bylinné druhy, k nimž patří pivoňka lékařská (P. officinalis), úzkolistá (P. tenuifolia) a čínská (P. lactiflora), která je rodičem mnoha kultivarů, na zimu zatahují a s jarem raší nanovo.
S výškou 50 až 100 cm měří zhruba o půlku míň než dřevité formy a stonky mají slabší než moderní meziskupinoví míšenci. Proč jsou tedy tak oblíbené? Starosvětský šarm – to je ta senzační esence, kterou skvostně zachytil Václav Špála ve svých pověstných kyticích a která přináší výlučné kouzlo i do zahrádek a váz.
Květy jedna báseň
Notnou chvíli u zahradníka strávíme rozhodováním mezi jednoduchým, poloplným, plným nebo sasankovitým květem s terčem pitvorných patyčinek. Zatímco květy dřevitých pivoněk mívají delikátnější, lehce pomuchlaný vzhled, trochu jako růže z pouti, plátky bylinných druhů jsou tuhé, hladké a třpytivé. Mnohé voní po mandarince, liliích, kokosu…
Škála zbarvení zahrnuje bílou, růžovou i červenou, nespočet jejich odstínů a barevných kombinací. Tyčinky, jsou-li přítomné, září zlatě. Úchvatný je kontrast pylových zrnek v zarudle karmazínovém květu pivoňky úzkolisté. Tahle pěstitelská lahůdka se diferencuje olistěním rozstříhaným najemno jako kopr, kdežto u ostatních připomíná bramborovou nať.
Rododendrony nabízejí královskou podívanou
Věk je jen číslo
Co platí o ženách, platí ve stejné míře o bylinných pivoňkách. Půl století stáří není u nich výjimkou, ale nikdo by jim to nevěřil. Každoroční regenerace po zimě strávené v bezpečí pod zemí rostlinám zřejmě prospívá.
Kdo neměl to štěstí a nezdědil pivoňky po předcích, rozmyslí si důkladně, kam své nové svěřenkyně zasadí, jelikož dávají přednost klidu. Přesazování v pohodě přežijí i v pokročilém věku, chvíli jim však trvá, než se vzpamatují.
Navíc hrozí rozkrojení hlíznatých oddenků, což může oslabit kondici i kvetení. Chceme-li rozdělit trs kvůli množení, ujistíme se, že oddělky mají aspoň pět oček.
Mělce a s podporou
Zahálí pivoňka s růstem, vypadá neduživě a nechce se jí kvést, přestože se má v kypré, humózní, volně propustné půdě jako v bavlnce a na místě, kde roste, ji nic neruší a slunce na ni svítí aspoň šest hodin denně? Pak je chyba v hloubce výsadby. Rostliny z květináčů vysazujeme do stejné hloubky, v jaké rostly předtím.
Samostatné svazky kořenů na zimu zatahujících druhů sázíme mělce, tak aby nejhořejší pupeny neležely pod vrstvou zeminy vyšší než 2,5 cm. I mulč z rozleželého kompostu se počítá, proto ho prostíráme okolo, nikoli přímo nad kořeny. Kdo nekompostuje, přidá na jaře hnojivo s vyšším podílem fosforu a draslíku, zvlášť na písčitých půdách je to prospěšné.
Odrůdy s těžkými plnými květy opatříme podpůrnými berličkami, aby se po bouřce nepovalovaly a neztratily svůj glanc. Speciální zelené plastové kruhy, síťky a mřížky působí diskrétně, instalují-li se hned po vyrašení.
Záhony jako malované
Když růžové a bílé pivoňky doplníme „špálovskou“ modří v podání orlíčků (Aquilegia), horských chrp (Centaurea montana) a šalvějí, budou záhony jak z malířovy tvorby. Paletu růžových květů nádherně rozehrává bílý podklad z plazivého šateru (Gypsophila repens) či zvonků bělokvětých (Campanula lactiflora).
Růže jsou šťastnou volbou, chceme-li vzdát hold romantické nátuře pivoněk, která půvabně vyznívá v selských zahrádkách vedle máků, jarmanek (Astrantia), kakostů (Geranium) a samovýsevných měsíčnic (Lunaria annua). Veselé společenství fialových česneků, žlutých lupin (Lupinus) a sáp (Phlomis) doplněných tvarovanými keři se uplatní v moderních výsadbách.
Mlsní mravenci a zákeřné plísně
Opuchlá poupata, než se z nich vyloupnou květy, vylučují sladkou šťávu, po které baží mravenci. Ať se ládují, květům to neublíží. Setřeseme je jen v případě, že chceme nařezat kytici, což můžeme, jakmile poupata odkryjí barvu a na omak změknou.
Co pivoňkám škodí, jsou plísně a houbové choroby, kterým nahrává chladné deštivé počasí. Necháme-li kolem rostlin dostatek prostoru, aby mohl volně proudit vzduch a listy rychleji osychaly, riziko nákazy se sníží.
K základní hygieně patří odstraňování zavadlých listů a opadaných květních plátků, z nichž můžeme připravit jemný čaj nebo jimi ozdobit ovocný salát či dezert.
Mezi bylinkami najdeme klid a energii
Latnatec snese na zem modré z nebe
Může se vám hodit na Firmy.cz: Zahradnictví, Zahradní centra, Prodej zahradnických potřeb