Hlavní obsah

Rozbitý květináč nevyhazujte. V zahradě ho lze využít na mnoho způsobů

4:00
4:00

Poslechněte si tento článek

Zima je mj. příležitostí, kdy si udělat v kůlně a vůbec ve svém zahradnickém zázemí trochu pořádek. Protřídit nástroje, které dosloužily, opravit ty, které ještě opravit lze, rozloučit se s těmi, které už jsou definitivně rozbité, pořídit nové. Na sadbu a do skleníku už také začínáme chystat květináče. Ale ouha! Občas sem tam nějaký spadne, a co s ním. Rozhodně jej nevyhazujte! Existuje spousta způsobů, jak i rozbité květináče a keramické nádoby využít.

Foto: Envato Elements

I dosloužilé květináče lze využít. Například k výrobě panáčka

Článek

1. Malé střepy jako drenáž

Začněme tím, co můžete udělat s malými střepy. Ty skvěle poslouží v dalších květináčích k zakrytí spodního otvoru a vytvoření drenážní vrstvy, která zabrání odplavování zeminy z květináče.

2. Větší střepy jako dekorace

Zahradník Paul Avellino na své facebookové stránce doporučuje hned několik způsobů, jak využít větší střepy z květináče. Například jimi lze snadno ohraničit záhony a vytvořit tak celkem stylovou a jednoduchou dekoraci. A my přidáváme tip: pokud plánujete ohraničení záhonků vybetonovat, můžete před zatuhnutím betonu kousky květináčů vtlačit do stran a vágní a šedý povrch poněkud zpestřit.

Foto: Envato Elements

Přemýšlíte, kde se vezme v jedné domácnosti větší počet střepů z květináčů? Inu… Majitelé koček jistou představu mají.

3. Střepy jako cesta k přehlednosti

Jen málokterý předmět poté, co se rozbije, lze využít k tomu, abyste jinde udělali pořádek a získali přehled. Napadá vás vůbec nějaký? Větší a plošší střepy můžete využít jako svérázné cedulky k označení pěstovaných plodin. To je velice praktické zejména ve sklenících, když vysazujete mladé sazeničky a mohlo by dojít k jejich záměně, protože ještě nemají charakteristické rysy dospělých rostlin. Stačí příhodně tvarovaný střep a fix na keramiku.

4. Velké nakřáplé nádoby jako skrýš

Ani větší nakřáplé hliněné či keramické nádoby nevyhazujte. Když je umístíte někde na skalce nebo třeba v záhonu s okrasnými květinami a lehce překryjete mechem, netřesky apod., vytvoříte tak skrýš pro nejrůznější drobné živočichy.

Foto: Envato Elements

Když zanoříte starou popraskanou nádobu do záhonku, můžete vytvořit příhodný úkryt pro drobné tvory. Jen si ověřte, že sklon není příliš velký a zvířata budou moci z nádoby zase vylézt ven.

5. Probuďte v sobě dítě

Rozbití velkého květináče samozřejmě zabolí více, jeho cena ve výši několika set korun už je nepřehlédnutelná. Ale tím spíš je třeba vymyslet, co s ním. A tu je příležitost probudit v sobě malé dítě a vzpomenout si na všechny ty přístřešky pro luční víly a lesní skřítky, které jste jako děti vyráběli. Proč si to nezopakovat a dát tomu trochu fazonu dospělácké zručnosti?

Stačí největší část květináče, která se zachovala, naplnit co nejvíce hlínou a ze zbylých odlomků a střepů pak dotvořit zbytek. Vytvořit můžete terasovanou krajinu, do níž umístíte buď vlastnoručně vyrobené domečky, nebo třeba miniatury, které pořídíte v zahradnických, případně modelářských obchodech. Fantazii se v tomto případě meze skutečně nekladou.

6. Zásoba prasklých květináčů - materiál na Křapáčka!

Co si budeme říkat, nejedna kůlna je skrýší pro nejroztodivnější sbírky. V nějaké se jistě najde třeba i zásoba starých nepoužívaných a třeba už i trochu naprasklých květináčů a květináčků. Pokud jich máte dost, můžete si zkusit vyrobit z nich veselého panáčka - Křapáčka. To, co by jiný považoval za odpad, vy s trochou šikovnosti můžete využít k výrobě roztomilé dekorace na zahradu. Počítejte s tím, že na něj budete potřebovat barvy pro venkovní použití.

Foto: Envato Elements

Panáčkovu hlavu pak můžete nechat rozkvést nebo mu z květiny nechat narůst aspoň vlásky, jako má tenhle unavený sedící Křapáček.

Papírová lepenka z krabic je na zahradě královnou

Zahrada
Související témata:
Zahradní dekorace

Výběr článků

Načítám