Článek
Zimolez
Svazky hladkých prohnutých prstíků na sebe upozorňuje zimolez. Jedním z nejjasněji vybarvených je holandský kultivar zimolezu ovíjivého,Belgica‘ (Lonicera periclymenum). K purpurově růžové se později přidává bílá, která zdobí vnitřek květu, a nakonec ještě meruňková, to když květ odkvétá, takže se nakonec zdá, jako by byla tato statná, svižně rostoucí ovíjivá liána tříbarevná. Zimolez kvete přerušovaně od května do října.
Denivka
Zprvu zelenkavá poupata denivek (Hemerocallis) získávají postupem času odstín, který nechává tušit barvu budoucích květů. Jak známo, denivkový květ vydrží pouhý den (někdy kvetou dokonce přes noc), ale poupat se na osluněném stanovišti s vlhkou půdou tvoří po několik týdnů mnoho.
Stračka
Typicky venkovská zahrada není jen zdánlivý chaos - stačí se podívat na stračky (Delphinium) ze skupiny Elatum (Belladonna variety jsou pravda poněkud uvolněnějšího rázu), které řadí své pupeny jako na povel pěkně nad sebe, ve správné vzdálenosti od vysokých vzpřímených lodyh. Rostliny nakvétají zespodu, kde jsou pupeny a následně i květy největší. Také platí: čím tmavší květy, tím tmavší pupeny.
Krásenka
Vzácné perly usazené na podušce z pevných, svěže zelených kališních lístků připomínají květní pupeny populární letničky s kouzelným jménem krásenka (Cosmos). Nezapomeňte si ji letos také vysít - koncem dubna rovnou do země. Velké nápadné květy mohou být klasicky růžové, ale i bílé ,Sonata White‘, žluté ,Lemon Cream‘, oranžové (C. sulphureus), růžovobílé ,Candy Stripe‘ nebo úžasně čokoládově červené (C. atrosanguineus).