Článek
Na snižující se zásoby podzemních vod reagovalo ministerstvo životního prostředí podporou lepšího hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech v rámci dotačního programu Dešťovka. Vyčlenilo pro něj 100 miliónů korun. Lidé mohou podávat žádosti o dotaci od 29. května 2017. Využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady je nejjednodušší částí celého programu a vztahuje se výhradně na lokality výrazně postižené suchem. Bydlíte v nich?
Kritéria výrazného sucha
Seznam lokalit, v nichž je možné žádat o dotaci na systém pro využití srážkové vody pouze pro zálivku zahrady, nalezneme na webových stránkách dotacedestovka.cz spolu s dalšími informacemi. Patří sem např. Častolovice a Doudleby nad Orlicí v okrese Rychnov nad Kněžnou, dále Lázně Bělohrad a další obce na Jičínsku.
O dotaci mohou žádat lidé v obcích, v nichž bylo nutné od počátku roku 2014 alespoň jednou zajistit náhradní zásobování pitnou vodou přistavením mobilního zdroje nebo dovozem pitné vody do vodojemu zásobujícího místní vodovod, a to z důvodu nedostatku vody v obvykle používaném zdroji.
Další podmínkou je, že v obci místní vyhláška od roku 2014 opakovaně omezila používání pitné vody z místního vodovodu, a to minimálně ve dvou různých letech. V témže období pak dlouhodobě omezila používání pitné vody z místního vodovodu, a to minimálně na dobu tří měsíců v jednom roce.
Proč sbírat déšť
Za dešťovou vodu jsou rostliny i půda vděčné, protože je měkká a bez přidaného chloru. Lidé ocení, že je zadarmo.
Pozor – kvalitu vody získané ze svodu okapu ze střechy ovlivňuje střešní krytina! Nejčistší stéká z pálených nebo betonových tašek, plechové střechy jsou také bez problémů, pokud se z nich neuvolňují kousky staršího nátěru.
Voda by do záchytné nádrže u svodu okapu měla stékat bez nečistot. Do okapu proto instalujeme elastickou válcovou mřížku zachycující listí, zbytky ptačích hnízd apod.
Lapače nečistot jsou součástí moderních okapových systémů – košíkové lapače listí poslouží přímo v kotlíku, odvody vody mají integrovaná sítka. Nezapomínáme filtry pravidelně čistit.
Na zem i pod ní
K zachytávání dešťové vody jsou vhodné samostojné nádrže jako dřevěný sud a barel z plastu, případně jejich soustava. Nádrže menších kapacit, kolem 200 l, v době přívalových dešťů nemusejí stačit.
V následném suchém období pak musíme získanou dešťovku chránit před přímým slunečním svitem, aby se nekazila a nevytvářely se v ní řasy. Odpařování vody brání víko, voda ale musí občas větrat. Nadzemní nádrže je třeba zazimovávat, což znamená vypustit z nich všechnu nespotřebovanou vodu.
K dlouhodobějšímu, až ročnímu, uchovávání většího množství dešťové vody jsou vhodné podzemní nádrže zabudované aspoň 80 cm pod úrovní okolního terénu. Nádrže (plastové, skořepinové z odolného polyetylenu) se ukládají do jámy vyložené štěrkopískem. Na povrchu vidíme pouze poklop revizní šachty. Stabilní chlad v půdě minimalizuje množení mikroorganismů.
Podzemní nádrže jsou určeny těm, kteří využívají dešťovku jako užitkovou vodu pro celou domácnost. Má-li být však celý systém funkční, svěříme jeho instalaci prověřeným odborníkům.
Efektivní zalévání
Chceme-li používat dešťovou vodu k zalévání záhonů a trávníku, případně na mytí auta, vystačíme si s povrchovou akumulační nádrží, čerpadlem (elektrickým nebo benzinovým), případně s elektronickou řídicí jednotkou. Sudové čerpadlo lze připojit k tryskám, k postřikovačům nebo k systému úsporné kapkové závlahy.
Automatická závlaha je vhodná pro velké zahrady. Řídí ji zavlažovací počítač připojený přímo k vodovodnímu kohoutku, při správně navrženém systému můžeme doplňkově čerpat i dešťovou vodu z jímky. V počítači zadáme, kdy, kde a jak dlouho bude závlaha pracovat. Doplňkový dešťový senzor nebo čidlo půdní vlhkosti určí, zda je třeba zavlažovat či nikoli, takže vodou zbytečně neplýtváme.
Výsuvné zavlažovače pro trávník jsou nainstalovány pod zemí. V potřebnou dobu se vysunou, pokropí trávu a vrátí se zpět pod zem. Podobně neviditelně funguje systém vodních zásuvek, který přivede vodu k jednotlivým záhonům podzemním potrubím. Do zásuvky zaklapneme hadici se sprchou, zavlažovačem, postřikovačem nebo zalévací tyčí a můžeme zalévat.
Kapková závlaha pro truhlíky a záhony je jedinečná v přesnosti dávkování a úspoře vody. U tohoto systému si můžete vybrat, zda chcete využít režim neustálého kapání, osvěžující mlhy či dešťových přeháněk.
Dotace související s dešťovou vodou |
---|
Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady Dotace až 20 000 Kč + 3500 Kč/m3 nádrže, maximálně však 50 % z celkových způsobilých výdajů. |
Akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady Dotace až 30 000 Kč + 3500 Kč/m3 nádrže, maximálně však 50 % z celkových způsobilých výdajů. |
Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody Dotace až 60 000 Kč (v kombinaci s využitím srážkové vody) nebo 45 000 Kč (bez kombinace s využitím srážkové vody) + 3500 Kč/m3 nádrže + 10 000 Kč na projektovou přípravu, maximálně však 50 % z celkových způsobilých výdajů. |
Dotace jsou určeny vlastníkům a stavebníkům rodinných a bytových domů na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě. Nelze využít na domy určené k rekreaci! |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.