Článek
Jedenáctka nejčastějších příčin
Hluboký stín. K tomu, aby narcisy vytvořily květy, potřebují minimálně několik hodin slunečního svitu denně. Jižně orientované záhony nejsou podmínkou, stačí i polostín.
Těžká a nepropustná půda. V místech, kde voda vůbec nebo jen stěží odtéká, cibule rychle uhnívají. Před vysazením proto přidáme do půdy hrubozrnný písek nebo jemný štěrk a organickou hmotu, čímž její propouštěcí schopnosti vylepšíme.
Mělká výsadba. Hloubka by měla odpovídat trojnásobku výšky cibule (15–20 cm). Je velice důležité rozvolnit půdu také pod touto úrovní, aby kořeny snadno a rychle prorostly. V opačném případě je cibule vytlačována blíže k povrchu, kde není dostatečně chráněná před silnými mrazy.
Příliš hluboká výsadba. Cibulky, které jsou v zemi hlouběji než 20 cm, nemají šanci proklubat se ven. V nejlepším případě se objeví jen listy.
Předčasné odstranění listů. Seříznutí listové hmoty předtím, než dokonale tzv. zatáhne, cibuli značně oslabuje. Energie a živiny potřebné pro následující rok se z listů vracejí zpět do cibule v rozmezí až šesti týdnů.
Silná konkurence. Bujně rostoucí trvalky, stálezelené rostliny či přítomnost stromových kořenů ovlivňují hladinu dostupných živin, které narcisy potřebují. Těmto místům se vyhýbáme.
Nedostatek hnojiva. Živiny jsou pro tvorbu krásných zdravých květů zásadní. Kvalitní zahradní kompost promísíme se zeminou již při výsadbě. Rychle rozpustné hnojivo aplikujeme při rašení listů a znovu v době květu.
Nadměrné množství dusíku. Hnojiva s vysokým obsahem dusíku podporují zelenou masu na úkor květů. Namísto toho užíváme přípravky s větším podílem fosforu a draslíku.
Stres z přesazení. Některé druhy se na nové stanoviště adaptují pomaleji než ostatní, proto vyčkáme. Je totiž možné, že vykvetou až napřesrok.
Nedostatek prostoru. Narcisy se množí díky dceřiným cibulkám, tzv. brutu. Po čase se vzájemně utlačují, odebírají si živiny i vláhu. Každé tři roky cibule ze země vyzvedneme a rozdělíme.
Napadení chorobou či škůdcem. Mozaika narcisu a žlutá pruhovitost jsou choroby způsobené virem, který přenášejí mšice. Rostliny mohou být napadené i bakteriální a houbovou chorobou. Bakteriální poznáme podle nepříjemného zápachu. Napadení houbami se na rostlinách projevuje plísňovými povlaky a skvrnami. Ze škůdců jsou to především roztoč narcisový a cibulovka narcisová (způsobují zakrnělost a deformaci rostlin). Napadené rostliny ihned likvidujeme!