Článek
V jakém stavu najdete zahradní nábytek, záleží hodně na tom, jak dobře jste ho zazimovali. Když jste ho uskladnili na suchém místě, zakryli a dobře očistili, vybalíte ho v dobrém stavu, stačí jen setřít prach.
Když je poškození větší, zkuste ho ošetřit s ohledem na typ materiálu.
Posezení na čerstvém vzduchu
Terasu u domu či jakékoliv zákoutí na zahradě lze povýšit na obytný venkovní prostor. Promyslete si, zda půjde o společenské místo, kde se chcete setkávat s přáteli, nebo spíše o klidný kout určený na relaxaci, čtení knížek a meditaci. Můžete jich samozřejmě vytvořit i více.
Základem všeho je komfortní sedací nábytek, kde je dostatek místa i na polohu vleže a odkládací stolek. Odpočinek určitě zpříjemní i zahradní lehátka, závěsná houpací křesla, proutěný gauč se židlemi a jídelním stolem.
Venkovní nábytek ve francouzském stylu vyniká elegancí a lehkostí
Pohodlí umocní polštářky, odolné koberečky, nezapomeňte ani na hřejivé plédy a osvětlení, které vytvoří v podvečer příjemnou atmosféru a slouží i k bezpečné orientaci v prostoru.
Kroky ke správné volbě
S venkovním posezením budete spokojeni, když bude vyhovovat vašim potřebám. Jako první si ujasněte, kolik sedacích míst budete potřebovat. A to nejen pro rodinu, ale i pro přátele.
Preferujete jídelní stůl se židlemi, nebo pohodlnou sedací soupravu s kávovým stolkem? U jídelního stolu si dejte pozor na výšku, aby se vám u něho dobře sedělo a bez problému jste mohli zasunout židle. Zkontrolujte i nosnost nábytku a dopřejte si komfortní doplňky (polstrování, polštářky apod).
U židlí oceníte, když je lze stohovat nebo složit, protože pak je uskladnění jednodušší. A také volte polohovatelnou opěrku zad a područky.
Z materiálů je oblíbený umělý ratan, který zvládne déšť a mráz, nevybledne, je bezúdržbový. Kovový nábytek má dlouhou životnost, díky povrchové úpravě nerezaví. Může být levnější ocelový, nebo dražší z hliníku. Ten je lehký a bezúdržbový.
Oblíbený je i nábytek ze dřeva (masiv, exotické). Je však nutné o něj pečovat, umístit pod střechu, zakrýt.
Ošetření nábytku
Dřevěný nábytek vyrobený z materiálů, jako jsou teak, akácie nebo eukalyptus, je velmi odolný a údržba je snadná. Nečistoty otřete vlhkým neabrazivním hadříkem.
Zažranou špínu očistěte mýdlem s neutrálním pH a teplou vodou, otřete dočista a nechte vyschnout na sluníčku.
Venkovní koberce promění exteriéry v útulné prostory k odpočinku
Více poškozený nábytek očistěte kartáčem, povrch vyhlaďte smirkovým papírem, povrch odmastěte, natřete speciálním olejem, namořte a přelakujte.
Podobně postupujte i v případě kovového nábytku, jen použijte přípravky na kov.
Dobře se čistí plastový nábytek, protože má hladký a lesklý povrch, přirozeně odpuzuje skvrny. Při čištění použijte univerzální čisticí přípravky z přírodních olejů a enzymů. Při čištění nepoužívejte drátěnky, ale jemné hadříky z mikrovlákna.
Chodníčky mají v zahradě své místo
Příjemné na oko |
---|
Slaďte styl nábytku s okolím: třeba s prvky na domě, s plotem. Je rozdíl, zda použijete rustikální nábytek, či moderní. |
Myslete na terasu, která zabírá poměrně velkou plochu: dejte pozor na typ a barvu dřeviny. Nesnažte se trefit stejný odstín, raději volte kontrast nebo preferujte kovový nábytek v přirozené šedé barvě, volte antracitové sety. |
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.