Článek
Základem jsou kvalitní ochranné rukavice. Výrobci je v současnosti nabízejí v kombinaci textilií a kůže, ať již přírodní, nebo syntetické.
Tužší materiál chrání především dlaně a spodní část prstů. Hřbet ruky pokrývá pružný materiál, může to být například neopren se zvýšenou odolností proti oděru.
Praktickým prvkem pracovních rukavic je manžeta na suchý zip zajišťující, že se rukavice z ruky během práce nesveze.
Lopatka, hrabičky a ti druzí
Veškeré drobnější nástroje na opečovávání rostlin je dobré mít v kovové verzi, ideálně hliníkové. Takové nástroje jsou pevnější a v případě hliníku nepodléhají navíc ani korozi při práci s vlhkou hlínou. Hliník je navíc jako materiál lehký, takže se člověku jen tak neunaví ruka.
Na druhé straně, samotný hliník nestačí, rukojeť je mít lépe s měkčeným tvarovaným povrchem, který je příjemný na dotek a zároveň dostatečně ergonomický, což opět oddaluje moment únavy.
Vaše základní sada drobných nástrojů by rozhodně neměla postrádat lopatku, kterou využijete například při sázení či přesazování rostlin. K pletí využijete plečku nebo tzv. vidličku. S její pomocí plevel nejenom snadno vyjmete z půdy, ale zároveň jej i pohodlně přenesete, kam potřebujete.
Praktickým pomocníkem je rovněž kultivátor s charakteristickými třemi prsty, jimiž půdu kolem rostlin pěkně provzdušníte a nakypříte.
Dalším pomocníkem pro odstraňování obzvláště odolného plevele s dlouhými kořeny může být speciální vyrývač kořínků.
Pro odhrabání listí nebo naopak přihrnování mulče blíže k rostlinám je možné využít ruční švédské hrabičky.
Může se vám hodit na Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.