Článek
Ježky rozhodně stojí za to přivábit do své zahrádky. Jsou to užitečná zvířata. Možná budí trochu strach. Když tito noční savci po setmění pořádně zadupou, budete mít pocit, že se k vašemu domu ubírá nezvaná návštěva.
Jestliže však překonáte prvotní obavy a půjdete se podívat zblízka, kdo se to šine po vaší zahradě, pohled na bodlináče vás určitě potěší. Nebude mít ale jablíčko nabodnuté na bodlinách jako na oblíbených ilustracích. Zato zahradě určitě pořádně uleví od různých hmyzích škůdců. Vyplatí se proto vytvořit mu na pozemku vlídné prostředí.
Neberte úklid tak přísně
Spousta zahrádkářů má ráda pohled na dokonale uklizenou zahradu. Podzim a jaro, tedy konec a začátek pěstební sezony, jsou tak pro ně příležitostí k důkladnému gruntování. Pokud je toto i váš případ, zkuste při letošním úklidu trochu polevit ve svých zásadách. Alespoň v části zahrady.
Pozorujete rádi ptáky? Připravte jim různá krmítka a do nich pestrou a vhodnou potravu
Pro ježky vyberte nějaký klidný kout, třeba až někde vzadu. Posbírejte po zahradě staré odumřelé dřevo a nanoste je tam. Tím nabídnete ježkům bezpečné místo pro rozmnožování nebo hibernaci, tedy zimní spánek. Buďte trpěliví a čekejte. Nenápadně dřevo pozorujte. Je docela pravděpodobné, že dříve či později ho nějaký bodlináč přijde obhlédnout. Hnijící dřevo totiž také přitahuje hmyz a poskytuje tak ježkům vítanou zásobárnu potravy. Dřevo bude postupně uhnívat a vy proto můžete kupku čas od času trochu doplnit.
Mimochodem, ježci dokážou za noc urazit za potravou vzdálenost i delší než tři kilometry. Za noc sní asi 50-70 g potravy a na podzim mají velký apetit, protože potřebují načerpat tukové zásoby na zimu. Jsou tedy velmi účinným likvidátorem škodlivého hmyzu, ale navíc také například slimáků.
Hromady kompostu jako hnízdiště
Hromady kompostu se mohou stát velice atraktivním hnízdištěm pro ježky. Budete-li chtít kompost otáčet vidlemi, postupujte proto velmi opatrně. Může v něm být nějaký ježek ukrytý. Totéž platí o hromádce tlejícího listí. I tu můžete někde v koutě zahrady ponechat a bodlináči si ji brzy najdou. Objeví v ní spoustu hmyzích dobrot včetně housenek a brouků.
Nejenom kvůli ježkům zvažte možnost, že byste nechali menší část zahrady zarůst. Vytvořili byste tak cíleně ostrůvek divočiny, který nebudete prořezávat a ponecháte jej zčásti svému osudu.
Samozřejmě by se ale neměl stát semeništěm plevele. Pokud chcete na takovém místě přece jenom něco vysadit, zaměřte se na směsi lučního kvítí. Ježci i další živočichové divoký koutek brzy objeví a třeba se v něm zabydlí.
Užitečný zdroj vody
Zahradním prvkem, který v souvislosti s ježky nebývá obvykle zmiňován, ale přesto hraje důležitou roli, je jezírko. Jako kterýkoli jiný živý tvor také bodlináči potřebují vodu a jezírko se pro ně stane jejím užitečným zdrojem.
V této souvislosti vás možná překvapí skutečnost, že se ježci řadí k vynikajícím plavcům. Jezírko by ale i přesto mělo být mělké a mělo by mít lehce se svažující okraj, aby se k vodě (a eventuálně z ní) snadno dostali. Pomůže také vytvoření jednoduché rampy třeba z kamenů či cihel.
Z podobných důvodů je důležité, abyste na zahradě dobře zabezpečili například i výkopy po stavebních pracích. I tam mohou ježci spadnout.
Jak ochránit venkovní rostliny před mrazy
Volte přírodní hubicí prostředky
Nejenom kvůli ježkům se na zahradě snažte co nejvíce omezit používání insekticidů a pesticidů. Je-li to možné, volte spíše šetrnější přírodní prostředky k likvidaci škůdců, chorob a plevelů. Jestliže ježek sní granuli proti slimákům nebo otráveného slimáka, mívá to pro něj fatální následky.
Samozřejmě není vždy možné se chemii zcela vyhnout, třeba v případě, že je napadení škůdci či chorobami opravdu masivní. Pokud ale nutně nemusíte, je lepší se v zájmu ježků i dalších živočichů použití těchto prostředků vyhnout.
Klasický plot je překážkou
Nebraňte se tvorbě živých plotů. Jde o krásnou oázu vegetace po celý rok a vítané útočiště pro ježka putujícího krajinou. Klasický drátěný či dokonce betonový nebo plastový plot je pro bodlináče nepřekonatelnou překážkou, pokud chcete, aby vaši zahradu navštívil.
Zkuste pro něj u země lehce pozvednout drátěné pletivo, aby to měl snazší. Necháte-li svůj pozemek ohraničený živým plotem, mají k vám ježci přístup mnohem jednodušší.
Pochopitelně ale musíte chránit svůj majetek, takže tato varianta často nepřipadá v úvahu. Ovšem lehounce nadzvednuté pletivo a hned za ním zelený živý plot z keřů, to je pro ježky skvělá volba.
Čím bodlináče správně přikrmit
Možná vás napadne i otázka, jestli ježkům nepřipravit i nějaké krmení, pokud je například hmyzu zrovna nedostatek. Odpověď zní „ano“.
Na zahradě pro ně můžete vybudovat krmnou stanici. Potřebují krmivo bohaté na bílkoviny, avšak bez obilovin. Není-li tedy dost hmyzu, může se přijatelnou alternativou stát například kvalitní suché krmivo pro kočky.
Dobrým zdrojem bílkovin jsou míchaná vajíčka či vařené hovězí a kuřecí maso. Zapomeňte ovšem na mléko a chléb, to jim působí zažívací problémy. Dejte na krmné místo i mělkou misku s vodou, aby se z ní mohli snadno napít.