Článek
Gladioly pocházejí z horkého a suchého podnebí Jižní Afriky. Evropští botanici je odtud poprvé přivezli v 17. století. O sto let později už se ve velkém vyvážely hlavně do Belgie. Doslova horečně jejich pěstování vypuklo na starém kontinentu po roce 1840 a dosud nepřestalo. Dnes rod Gladiolus zahrnuje asi 300 druhů a patří k nejprodávanějším květinám.
Gladioly vyžadují dobrou drenáž a dostatek slunce. Aby se vám odměnily nádhernými květy, dopřejte jim stanoviště ve vlhké, ale dobře odvodněné půdě na plném slunci.
Hlízy (mečíky patří mezi cibuloviny, ale vyrůstají z hlízy) nemusíte před výsadbou předem namáčet, ale chcete-li, dopřejte jim 24hodinovou lázeň ve fungicidu a insekticidu, abyste měli jistotu, že zlikvidujete případné zárodky houbových chorob a vajíčka třásněnek.
Pokud nehrozí mrazy, můžete je začít sázet už během dubna, pokud si nejste jistí tím, zda chladné počasí ještě neudeří, vyhraďte jim místo ve skleníku. Je také dobré jim pravidelně každým rokem měnit stanoviště a sázet je jinam, než rostly vloni.

Dnes je kolem 300 druhů gladiol.
Přidejte písek pro odvodnění
Do záhonů můžete hlízy umisťovat průběžně i během dalších měsíců, tedy v květnu i červnu. Postupnou výsadbou si zajistíte pestrou květinovou výzdobu po celé léto. Nejpozději je ale vysaďte v červenci, jinak nevykvetou včas před příchodem mrazů.
Hlízy sázejte 10 cm hluboko. Máte-li na zahradě těžší půdu, přidejte do výsadbové jámy větší hrst písku, abyste podpořili odvodnění. Mezi řádky ponechte mezery přibližně 20–25 cm.
Zajistěte mečíkům místo dobře chráněné před silnými dešti a větrem. Tyto nádherné květiny s dlouhými těžkými stvoly také budou patrně potřebovat oporu, aby se nezlomily.
Dostatečně zalévejte a hnojte
Během vegetačního období gladioly dobře zalévejte. Po pravidelné zálivce touží hlavně v období květu, a to v dostatečném množství přímo ke kořenům. Zalévat na povrchu je chyba, rostlina pak nedokáže vodu využít a vlhkost jenom podpoří růst houbových chorob. Půda po zalití by měla být vlhká, ale ne příliš mokrá.
Jakmile květy odkvetou, už je nezalévejte, pouze v případě, že bude panovat opravdu velké sucho.
Bohatost a krásu květů podpoříte, pokud jim před vykvetením dodáte porci tekutého hnojiva. Ideálním okamžikem pro hnojení je chvíle, kdy rostlině vyraší třetí list.

Gladioly dnes spatří k nejprodávanějším rostlinám.
Na podzim musí ven ze země
U citlivějších odrůd a v chladnějších podmínkách budete muset hlízy na podzim vyjmout, osušit a nechat je přezimovat na suchém tmavém místě, kde teploty neklesají pod nulu, třeba v dobře větraném sklepě. Nejlepší je pro ně teplota pohybující se kolem 10 °C, která jim zajistí krásné přežití do příštího jara. Hlízy jsou totiž citlivé na mráz.
Vyndejte je ze země, jakmile začnou listy rostlin žloutnout a pomalu schnout. Udělejte to ve chvíli, kdy uvidíte, že kořeny už odumírají – zjistíte to jednoduchým pohledem, když opatrně vyjmete jednu hlízu ze země.
Poté odřízněte nadzemní část mečíku zhruba 10 cm nad vlastní hlízou, kterou dobře usušte a odstraňte z ní zbytky hlíny i jiných nečistot. Dobré usušení zvýší odolnost proti chorobám. Nesušte ale hlízy na přímém slunci.
U odolnějších odrůd někdy stačí na podzim odříznout staré stonky a hlízy v zemi přikrýt hustým mulčem, abyste je ochránili před chladem. Většinou je ale lepší gladioly ze země vyndat.
Dělením hlíz zachováte sílu rostlin
Pokud se vám hlízy rozmnoží a vytvoří shluky, je dobré je vždy po několika letech na podzim po vyjmutí ze země opatrně rozdělit. Ponecháte-li trsy hlíz celé při sobě, vyrostou z nich na jaře slabší rostliny s malým počtem květů, nebo dokonce úplně bez nich.
Díky dělení si rostliny uchovají sílu, vytvoří větší hlízy, a protože je mečík trvalka, potěší vás krásnými velkými květy po několik dalších sezón.
Jak si mečíky pěkně rozmnožit
Pro výsadbu na jaře dalšího roku vždy vyberte nejlepší a nejsilnější nové hlízy. Když budete trsy pravidelně dělit a sázet je na nová místa, pěkně si mečíky rozmnožíte, všude, kam jen budete chtít. Pokud byste nechali množení na rostlinách samotných, rozšíření na větší vzdálenosti jim potrvá velmi dlouho a jak už jsme podotkli, budou malé a nemusí vždy kvést.

Lidé si gladioly oblíbili pro jejich neobyčejně půvabný vzhled.
Řežte květiny ráno
Gladioly poskytují jako řezané květiny nádhernou výzdobu. Jak to zařídit, aby vám vydržely co nejdéle a brzy nezvadly? Květenství odlomte ráno, když se první jeden nebo dva květy teprve začínají otevírat, seřízněte stonek šikmo a ihned je vložte do vody.
Lepší je lodyhy mečíků z rostliny opatrně odlamovat v potřebné délce než řezat nožem. Jinak byste museli nůž totiž po každém řezu dezinfikovat, abyste zabránili přenosu virózy. Neodstraňujte také lodyhu s celým trsem listů. Listy musí rostlině zůstat, protože pomocí fotosyntézy vyživují růst nových hlíz a díky tomu se hlízy utěšeně množí.
Škůdci a choroby
Jací škůdci nebo nemoci mohou na krasavce s ostrými meči zaútočit? Rostliny mečíků mohou napadat třásněnky sající mízu rostliny. V takovém případě se objeví bílé skvrny na listech a poupata často zhnědnou a opadnou. Šíření třásněnek zabráníte okamžitým odstraněním napadených listů a květů.
Také lodyhy s odkvetlými květy je nutné hned odlomit, jinak se mohou stát také semeništěm třásněnek. Neponechávejte nic náhodě, udělejte to už ve chvíli, kdy se na květech ve spodní části klasu objeví první známky zavadnutí. Podobně se gladioly mohou stát kořistí slimáků nebo mšic a mohou trpět šedou plísní.