Hlavní obsah

Předpěstujte si už nyní jiřiny, begónie a muškáty

6:29
6:29

Poslechněte si tento článek

Toužíte po tom, co nejdéle si letos vychutnat zahradu rozzářenou barvami letniček a truhlíky a květináče plné květů? V tom případě neotálejte. Čím dříve začnete pracovat s hlízami jiřin a begónií a semínky pelargonií, tím lépe svoje přání naplníte.

Foto: Envato elements

Máte rádi bohaté květy jiřin? Předpěstujte si je už nyní a budete si jich užívat déle!

Článek

Jiřiny nepřesazujte ven do země dříve než v květnu, dokud úplně nepomine nebezpečí nočních mrazíků. Pokud plánujete vysadit jiřiny rovnou na záhon, je ideálním termínem konec dubna, jejich první květy obvykle vykouknou až v červenci. Předpěstujete-li si ovšem jiřiny v květináči, můžete dosáhnout náskoku až o šest týdnů proti zmíněnému termínu a těšit se z nádherných květů mnohem delší dobu.

Jiřiny potřebují vlhko, ale ne mokro

Postup předpěstování je velice jednoduchý. Začněte s předklíčením už teď v únoru nebo nejpozději v březnu. Vysaďte hlízy jiřin do květináčů opatřených dostatečně velkými drenážními otvory. Jako nejvhodnější se pro zasazení doporučuje substrát, který se skládá ze směsi zeminy, rašeliny a písku ve zhruba stejném poměru. Zasaďte hlízy rovně a nezahrabávejte je příliš hluboko do půdy, jen cca 3-5 cm pod povrch. Důkladně je zalijte a dohlížejte na to, aby zem zůstala vždy vlhká, ale ne mokrá.

Květináče s hlízami dejte na světlé místo, kde panuje teplota v rozmezí 8-15 °C. Jiřiny potřebují při předpěstování hodně světla, ale přímé slunce jim nevyhovuje. Nesnášejí také příliš velký chlad. Pocházejí totiž původně z Mexika a nejsou proto zvyklé na nízké teploty. Mráz by poškodil jejich mladé klíčky, zmrzly by. Ideálními místy pro pěstování těchto rostlin v květináčích jsou garáž, zimní zahrada, okenní parapet, pařeniště nebo skleník.

KVÍZ: Pěstovaly je už naše babičky. Znáte tradiční okrasné květiny?

Zahrada

Přesadit nebo nechat?

Pokud chcete jiřiny pěstovat v květináčích a později je přesadit, stačí, když bude květináč jenom o málo větší než hlíza jiřiny. Přesazujte je ale ven až po tzv. „zmrzlých mužích“, tedy květnových svátcích Pankráce, Serváce a Bonifáce. Nízké teploty v tuto dobu by je mohly zničit. Chcete-li ale jiřiny nižšího vzrůstu ponechat v květináčích i v létě během květu, zajistěte jim od začátku dostatečně velký květináč.

Pakliže jste postupovali správně, hlízy jiřin brzy vyklíčí. Předpěstované jiřiny jsou mnohem silnější než ty, které rovnou zasadíte ven na záhon. Díky mohutnějším klíčkům snáze odolávají škůdcům, například útoku slimáků, kteří mají rádi jejich mladé listy a pravidelně si na nich pochutnávají.

Předklíčením si prodloužíte dobu květu jiřin až o šest týdnů a jejich keříky budou hustší a s větším množstvím květů. První květy nasadí už koncem května nebo v červnu a poté pokvetou až do prvních podzimních mrazíků. Dokud jiřiny kvetou, měli byste dbát na pravidelné odstraňování odkvetlých květů, tím také podpoříte jejich hojnost.

Foto: Envato Elements

I z begonií se díky předpěstování můžete těšit déle.

Předpěstování begonií

V květináčích si také nyní můžete začít předpěstovávat begónie z hlíz. Má to stejné výhody jako v případě jiřin a také postup je skoro jako přes kopírák. Hlízy begónií chtějí pro správné klíčení světlé místo s teplotami v rozpětí 15-20 °C a propustnou, spíše humózní půdu, kterou nechávejte vlhkou. Když budete hlízy sázet, nezapomeňte je natočit vzhůru jamkou, která zbyla po loňském stonku – na hlíze ji dobře uvidíte. Právě tam totiž vyraší nový klíček.

Jakmile begónie naklíčí, můžete je bez obav přesadit do větších květináčů, ve kterých se je chystáte finálně pěstovat. Zpravidla bývají mělčí. Podstatné ale je, aby tyto nádoby měly dobrou drenáž. Nejvhodnější je vyčíhat si pro akci okamžik, když se rostliny chlubí čtyřmi pravými listy. Tehdy už jsou dostatečně silné k přesazení.

Chraňte před větrem a deštěm

V půlce května potom mohou v květináčích putovat ven na svoje konečné stanoviště. Begónie si budou libovat ve stínu nebo polostínu. Nedávejte je tam, kde by je ohrožoval déšť a vítr. Zdání klame. I když jde o rostliny se silnými stonky, jsou poměrně křehké. Když je dostatečně zalijete a dvakrát měsíčně pohnojíte, oplatí vám to spoustou mohutných, a přitom něžných květů.

Foto: Envato Elements

Pelargonie si můžete vypěstovat ze semínka. Do truhlíků na balkon poputují ale až v květnu.

Pelargonie ze semínka

Do třetice mohou být letos ozdobou vašeho domova truhlíky překypující závojem krásně kvetoucích pelargonií. K této kráse se lze propracovat od semínek a také to není moc složité. Muškáty pěstované ze semen pouze chtějí také hodně světla a teplotu kolem 20 °C. Žádají si na předpěstování lehký substrát, který nemusí mít mnoho živin. Vhodná je půda z pařeniště nebo směs perlitu, rašeliny a listovky, všechno stejným dílem. Ideálně však substrát před setím propařte, abyste zničili všechny choroboplodné zárodky.

Semena pelargonií sejte do hloubky cca 0,5 cm a zalijte. Ale pozor, aby se přitom nevyplavovala ven. Na vyklíčení jim dejte asi týden času, zhruba po měsíci by se měly rostliny pyšnit už dvěma pravými listy. Přesaďte je poté opatrně do malých květináčků a ponechejte jim dost světla a teplo kolem 16 °C. Po 2-3 měsících je přesuňte do větších květináčů.

Do truhlíků až v květnu

Pelargonie přihnojujte, ideálně speciálním hnojivem určeným pro tyto rostliny. Uvidíte, že se jim díky tomu bude opravdu dobře dařit. V polovině května už se svými květy konečně mohou stát okrasou vašich venkovních truhlíků. Budete na výsledek své snahy pyšní mnohem víc, než kdybyste si letos kupovali nové sazenice muškátů v zahradnictví.

KVÍZ: Znáte dobře tradiční balkonové květiny?

Zahrada

Výběr článků

Načítám