Článek
Některé druhy ptáků se živí na zemi, jiné ve vyšších úrovních, tedy na keřích či stromech. Pokud byste z okna rádi pozorovali různé druhy, chce to zvyklostem ptáků se přizpůsobit a připravit na zahradě různá krmítka v různých výškách.
Něco budete servírovat v krmítku na zemi, třeba pro vrabce a hrdličky či holuby, ale také například pro pěnkavy, zvonky, strnady, kosy nebo kvíčaly. Pro ně můžete volit ten typ, který se používá například pro krmení slepic. Připomeňme si ovšem, že tato krmítka nejsou vhodná tam, kde žijí venku se volně pohybující kočky, které by ptáky jinak neustále ohrožovaly.
Závěsná krmítka zase uvítají sýkory, stehlíci, brhlíci, ale třeba také sojky, straky, strakapoudi, dlaskové atd.
KVÍZ: Poznáte naše ptáky podle jejich zimního zpěvu?
Ačkoli bývá zvykem umisťovat krmítko na stromy, není to vždy úplně šťastný nápad, neboť po něm se mohou k ptákům dostat nejrůznější predátoři. Vhodnější je proto umístit krmítko do výšky cca 2 metry na užší tyč, ideálně kovovou, aby po ní nemohli predátoři vyšplhat, a to do rozumné vzdálenosti od stromů a keřů. Tj. alespoň 1,5 metru. Důvodem je opět snaha zabránit predátorům, aby na krmítko z okolních vyvýšených míst nedoskočili.
V každém případě, pokud máte tu možnost, umístěte na zahradu krmítek více. V době mrazů bude o potravu velký zájem, tak aby se k nim ptáci dostali pohodlně, ve větších počtech najednou.
Jakou zvolit konstrukci
Z hlediska konstrukce můžete volit mezi dvěma základními druhy. Ty, které budete pravidelně doplňovat ručně, jsou zpravidla nejrůznější zastřešené plochy v podobě domečku.
Anebo můžete volit krmítka se zásobníkem, do nějž lze najednou nasypat větší množství potravy, která se ve spodní části postupně uvolňuje na plochu určenou ke krmení ptáků.
Výběr krmítka
Netroufáte si krmítko sami vyrobit, a proto chcete nějaké koupit? Není problém! Při výběru berte v úvahu tyto věci:
Plastová, ocelová nebo skleněná krmítka se čistí snadněji než krmítka s porézním povrchem, jako je dřevo. Výhodou je, když se přihrádka na krmení dá vyjmout, usnadňuje to čištění.
Malá krmítka se rychle vyprazdňují. Semena v nich ptáci brzy vyzobou, takže nestihnou zvlhnout či zplesnivět.
Má-li krmítko podavač, ujistěte se, že nemá žádné ostré hrany, nebo z něj netrčí ostré hroty.
Konstrukce krmítka by měla umožňovat ptákům sedět dál od potravy, aby ji neznečišťovali.
Vyberte si krmítko s drenážními otvory a stříškou, aby ptačí zob zůstal suchý.
Každému podle jeho chuti
Abyste se mohli kochat různorodou společností ptáků na krmítkách, nachystejte si rozmanitou směs semen, protože právě ta naláká různé druhy opeřenců.
Největší počet druhů si pochutná na slunečnicových semínkách. Proč? Mají vysoký obsah tuku, takže jim poskytnou v zimě dostatek energie. Semena navíc mají tenkou slupku, takže je snadno rozlousknou i ptáci s menšími zobáky.
Slunečnici doplňte o proso a drcenou kukuřici. Proso je výborným zdrojem bílkovin. Pokud jde o kukuřici, vyberte středně velkou a drcenou. Jemná kukuřice se totiž v krmítku rychle změní na kaši a hrubá je zase pro ptáky s malým zobákem příliš velká. Ptáci, kteří mají v oblibě slunečnicová semínka, spořádají i proso a kukuřici většinou vyhodí z krmítka na zem. Tam se na ni vrhnou ptáci, kteří se živí na zemi, třeba vrabci.
Směsi ořechů a sušeného ovoce zase přitahují datly, brhlíky a sýkory. Ptáci, kteří se živí bobulemi, jako jsou drozdi, kosové nebo pěnice či žluvy, sáhnou po ptačím zobu jenom zřídka. Ty nalákáte, když do krmítka nasypete zmiňovanou směs sušeného ovoce.
Krmítko není popelnice!
Při doplňování krmítka mějte na paměti, že některé lidské potraviny jsou pro ptáky nebezpečné. Rozhodně byste jim neměli nabízet chléb, ať už čerstvý, nebo starší. Neposkytuje ptákům žádnou skutečnou nutriční hodnotu a plesnivý chléb jim může naopak ublížit. Také čokoláda je pro ptáky toxická, protože obsahuje theobromin.
Česko už zná ptáka roku 2024
Na lojovou kouli za teplého počasí zapomeňte
Obvyklé je zamíchat semínka do hovězího loje a ztuhlou výživnou kouli zavěsit na větev stromu. Přivábíte tím hmyzožravé ptáky, jako jsou datli, střízlíci, sýkory, brhlíci a sýkory.
Pamatujte ovšem na to, aby koule visela alespoň 150 cm nad zemí, aby na krmící se ptáky nedoráželi psi nebo je neohrožovala kočka. Také nezavěšujte tukové koule za teplého počasí. Tuk by mohl žluknout, a navíc, bude-li odkapávat, může také poškodit přirozenou hydroizolaci ptačího peří.
Jak skladovat krmení
Ptačí zob skladujte na chladném a suchém místě. Pokud by semena zvlhla, mohou plesnivět, což pro ptáky znamená smrtelné nebezpečí. Příliš teplé podmínky skladování zase ničí chuť a výživovou hodnotu semen. Proto není vhodné uchovávat zbytky semen po zimní sezoně do další zimy.
Důkladný úklid po 14 dnech
Krmítko je nejenom místem, kde ptáci nalézají během zimy potravu, ale bohužel se může stát také místem, kde se mohou nakazit nemocemi. Aby se to nedělo, zvykněte si krmítko pravidelně mýt, a to nejlépe jednou za dva týdny.
Použijte k tomu například směs vody a bělidla v poměru 9 : 1. Roztokem pečlivě vydrhněte všechny naschlé nečistoty. Před opětovným zavěšením nechte krmítko úplně uschnout. Nezapomeňte také pravidelně čistit rozlité tekutiny kolem krmítka nebo ho pravidelně přemisťovat, abyste snížili hromadění rozlitých tekutin na jednom místě.
Nabídka čisté vody po celý rok
Zdroj čisté vody je pro ptáky a další zvířata na zahradě důležitý po celý rok. Když teploty klesnou pod bod mrazu, je třeba zabránit tomu, aby v krmítku voda zcela zamrzla. Lze do nich například vkládat různé předměty, anebo použít třeba solární ohřívač vody.
Jak zabránit nárazům ptáků do oken?
Okna, která odrážejí oblohu a stromy kolem nich, mohou ptáky zmást a způsobit, že uvidí volnou dráhu k letu a nezaregistrují překážku. Zabraňte kolizím umístěním krmítek buď cca devět metrů od okna, nebo je naopak dejte k oknu do vzdálenosti menší než jeden metr. Krmítko, které je hodně daleko od okna, je v bezpečné vzdálenosti od matoucích odrazů.
Naopak krmítko velmi blízko okna zabrání ptákům, aby nabrali dostatečnou rychlost pro smrtelnou srážku. Změna vzhledu okna také pomáhá. Umístěte proto nálepky na prevenci nárazu ptáků. Některé nálepky dokonce odrážejí ultrafialové světlo, které vidí ptáci, ale my lidé nikoliv.