Hlavní obsah

Pokojovky, které zdobí svými listy

5:30
5:30

Poslechněte si tento článek

Domov bez květin si asi umí představit málokdo. Pokud chceme, aby rostliny s námi žily déle než několik týdnů či měsíců, potřebujeme se o nich dozvědět aspoň základní informace. Jedině tak se o ně dobře postaráme.

Foto: Envato Elements

Pokojové rostliny často pocházejí z tropů a subtropů. Péči o ně proto odvozujte od podmínek z jejich domoviny.

Článek

Trochu jinak se budeme chovat k rostlinám okrasným listem, jinak k okrasným květem a jinak třeba k sukulentům, kapradinám atd. Hlavní pravidlo, které je společné pro pěstování všech rostlin, je zohlednění místa jejich původu, tedy podmínek, ze kterých pocházejí. Nejčastěji se pěstují pokojovky okrasné listem, a tak začneme u nich.

Fíkusy

Zástupci této skupiny u nás běžně pěstovaných pokojovek pocházejí z deštných tropických lesů. Přesto si rostliny na suchý vzduch v bytech obdivuhodně zvykly. V přírodě zpravidla jde o poměrně mohutné stromy. Také v bytech snadno dorůstají do výšky dvou metrů.

Kromě Ficus elastica se v poslední době nejvíce pěstuje tzv. benjamín - (F. benjamina), dále trochu oleandru podobný F. binnendijkii, F. lyrata s velkými listy a drobný plazivý F. pumila.

Fíkusy snášejí nejenom suchý vzduch v bytech s ústředním topením, ale také se spokojí s menším osvětlením. Jestliže chceme, aby rostlina velmi dobře vypadala, bude potřebovat světla více, pravidelnou zálivku a občasné přihnojení.

Juky a dracény

Tyto pokojové rostliny patří do čeledi agávovitých a podmínky pro jejich pěstování jsou podobné. Zpočátku tvoří nálevkovitou listovou růžici. Postupem času, jak shora přirůstají nové listy a spodní opadávají, začínají tvořit jakýsi kmínek. Pokud dojde k poškození růstového vrcholu, rostliny se mohou začít i větvit. Právě pro tento zajímavý tvar se v moderních interiérech často pěstují.

Převážná většina zástupců této skupiny pěstovaná v bytech pochází z tropických oblastí. To znamená, že vyžadují celoročně pokojovou teplotu, pravidelnou, nikoliv však nadbytečnou (!) zálivku. Jednotlivé druhy a kultivary se mohou lišit v požadavcích na světlo. Jinak řečeno, některé se spokojí s menší intenzitou světla.

KVÍZ: Znáte dobře tradiční balkonové květiny?

Zahrada

Maranty

Zástupci marantovitých jsou dalšími oblíbenými pokojovkami. Patří sem nejenom maranta, ale také kalatea (Calathea), ktenante (Ctenanthe), stromante (Stromanthe) aj. Pocházejí převážně z tropických lesů Jižní Ameriky. Mají velmi atraktivní kresbu na listech, která je někdy i několikabarevná. Pokojová teplota jim plně vyhovuje celoročně. Co jim však může u nás chybět, je vysoká vzdušná vlhkost. Proto je zapotřebí jim ji aspoň částečně dopřát zvlhčováním vzduchu rosením nebo mlžením. Citlivější druhy se pěstují v pokojových skleníčcích.

Áronovité rostliny

Do této skupiny, která je řazena do čeledi áronovitých, patří bezpočet pokojových druhů a kultivarů: jsou to aglaonemy, anturie, kaladie, diefenbachie, monstery, filodendrony, alokázie, spatifyla, syngonia a další.

Přemýšlíte, co má společného třeba diefenbachie s anturií? Pokud vám diefenbachie někdy vykvetla, bude vám to jasné. U všech těchto rostlin je květenství tvořené droboučkými květy nahloučenými do palice chráněné útvarem zvaným toulec. Ten může být zelený nebo různě zbarvený.

Některé rostliny bychom mohli spíše řadit mezi druhy okrasných květin, ale dekorativní listy jsou společné celé skupině. Spokojí se i s horším osvětlením. Většina z nich snáší nižší vzdušnou vlhkost, ale za rosení budou vděčné.

Diefenbachie

Úspěšná péče:

  • V zimě potřebuje jasně osvětlené místo, v létě ji musíme chránit před silným slunečním zářením
  • V zimě střídmou zálivku, od jara do podzimu častější
  • Přesazujeme každý rok zjara

Pěstitelské problémy:

  • Přímé sluneční záření způsobuje blednutí listů
  • Ztráta mladých listů: příliš chladno, průvan nebo suchý vzduch
  • Listy s hnědými okraji: příčinou je přeschnutý substrát nebo chladný vzduch

Begonie

Begonie máme zafixované jako balkonové květiny pro stinná místa, které bohatě kvetou v pestrých barvách. Těch pokojových begonií - kysal - je ovšem také poměrně hodně a některé kultivary mají velmi atraktivní listy.

Begonie rostou v tropických vlhkých lesích Střední a Jižní Ameriky a také v Asii. Nejčastěji se pěstují tzv. Begonia Rex -hybridy. Potřebují světlé, nikoliv však slunečné místo, pravidelnou zálivku vodou pokojové teploty a celoročně pokojovou teplotu. Substrát by neměl zcela vyschnout.

Begonie

Úspěšná péče:

  • Průměrné teplo, v zimě nejméně 15 °C
  • Světlo: je prospěšné zimní, ranní a podvečerní slunce, občas otočte květináčem
  • Vzdušná vlhkost: obložte květináč vlhkou rašelinou, zvlhčí vzduch, nikoliv listy
  • Listové řízky koření snadno, při jarním přesazování lze rostliny dělit

Pěstitelské problémy:

  • Dávejte pozor na mšice a svilušky
  • Příliš málo světla způsobuje žloutnutí listů
  • Objeví-li se bílé práškovité skvrny na listech, příčinou je padlí. Použijte systémový fungicid
Foto: Jiří Antal, Novinky

Begonia ‚Olympica‘. Begonie nepřestanou udivovat rozmanitou a atraktivní dekorativností svých listů.

Pokojové kopřivy

Pilea je rod rostlin příbuzný s našimi kopřivami (čeleď Urticaceae). Roste v tropických oblastech. Existuje několik set druhů. Drobné keříky mají pestře zbarvené listy. Květy jsou nenápadné.

Vyhovuje jim rozptýlené světlo, mírná zálivka a pokojová teplota. Výhodné je rosení. Jako kopřiva je často označován koleus, kopřivěnka (Coleus), který ale patří do čeledi hluchavkovitých.

Většinou se pěstuje jako sezonní rostlina a koncem sezony se odebírají řízky, ze kterých se pokaždé pěstují nové rostliny. Při nedostatku světla se rostliny nevzhledně vytahují. Šlechtí se na to, aby kvetly co nejpozději. Květy jsou drobné a rostlině v estetickém vzhledu nijak nepomáhají.

Pilea

Úspěšná péče:

  • Průměrné teplo, minimální zimní teplota 10 °C
  • Světlo: jasné nebo polostín, ochrana před přímým sluncem v létě
  • Zálivka: bohatá od jara do podzimu, mezi zálivkami má substrát mírně oschnout. V zimě zálivku omezíme. Nepoužíváme příliš studenou vodu
  • Doporučuje se pravidelné rosení listů

Pěstitelské problémy:

  • Listy vadnou, ztrácí se stonek, zahnívání, opad listů - může za to přelití
  • Pozor, ohrožuje je sviluška!

KVÍZ: Pěstovaly je už naše babičky. Znáte tradiční okrasné květiny?

Zahrada

Výběr článků

Načítám